Česká národní banka bude nyní po ukončení intervencí tolerovat zvýšenou rozkolísanost kurzu koruny. Měna si musí najít rovnovážnou úroveň, která by odrážela základní parametry české ekonomiky. Na mimořádné tiskové konferenci to uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok.
"V tuto chvíli jsme žádný závazný mandát k nějaké obraně konkrétních hranic kurzu nestanovili a ani nepočítám, že by to tak bylo v nejbližší budoucnosti," řekl Rusnok.
Dále uvedl, že by měla koruna za stávajícího dobrého výkonu ekonomiky posilovat o zhruba jedno procento ročně. "To je ale teoretická logická výchozí pozice. Jak to bude v krátkém období, těžko říci. V tom delším ale věřím, že bude odrážet fundamenty ekonomiky," dodal. Upozornil ale také na to, že by centrální banka na výrazné delší oslabení koruny reagovala.
Režim devizových intervencí podle guvernéra splnil cíl. "Nepozorujeme nějaké narůstající zásadnější problémy, které by ´ohrožovaly´ český ekonomický vývoj v nejbližším období. A to je nová situace, která tady před třemi lety nebyla. Máme o desítky tisíc více pracovních míst, máme o zhruba deset procent větší HDP, než jsme měli v roce 2013. A dovolím si tvrdit, že dva až tři procentní body k tomu růstu byly zásluhou kurzového závazku," uvedl Rusnok.
Guvernér upozornil, že na dnešním mimořádném zasedání rada nejednala o nastavení úrokových sazeb, které tak zůstávají na historických minimech. Nicméně uvedl, že ukončení závazku je prvním krokem k postupnému zmírňování měnových podmínek. Zároveň dodal, že je ale nyní těžké předvídat, kdy lze očekávat zvyšování sazeb. "Nyní jsme uvolnili kontrolu koruny, uvidíme, kam se posune. Na tom bude i záviset, kam se dále posuneme," uvedl Rusnok.
Kurz koruny
Koruna po ukončení kurzového závazku České národní banky posílila a po 16.40 se obchodovala za 26,62 koruny za euro. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online. Analytici nyní čekají období, kdy bude kurz koruny silně rozkolísaný a nevylučují v následujících dnech i oslabení koruny nad hranici 27 Kč/EUR.
"Kurz po exitu je nyní rozkolísaný, ale není rozdivočelý. Žádný 'švýcarský scénář' s výkyvy v desítkách procent se ani náznakem nekoná. To je dobrá zpráva i pro ČNB, pro niž je to teď nejobtížnější část celé intervence," uvedl hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda.
Ani analytik společnosti Chytrý Honza František Bostl neočekává ohledně obchodování s korunou žádnou paniku. "Spekulanti chtějí participovat na dlouhodobém posilování koruny. Drtivá většina velkých hráčů tak zůstane v koruně i v horizontu dvou až tří let," uvedl.