Investice rizikového kapitálu <span>v Česku zamrzly</span>

Ekonomika
9. 3. 2010 08:00
Trh ve střední Evropě je absolutně mrtvý (ilustrační foto).
Trh ve střední Evropě je absolutně mrtvý (ilustrační foto).

Investice rizikového kapitálu se v tuzemsku dostaly na bod mrazu.Investice rizikového kapitálu se v tuzemsku dostaly na bod mrazu. Rostoucí apetit investorů sráží přehnaná očekávání vlastníků firem. Ti totiž chtějí prodávat za stejné ceny jako před krizí.

Investice do firem ze strany dravých finančních skupin - takzvaných fondů private equity - se dosud nevzpamatovaly z masakru finanční krize. "Trh ve střední Evropě, to znamená v Česku, na Slovensku i v Maďarsku, je absolutně mrtvý," řekl časopisu TÝDEN Radim Stach, partner celoevropského investičního fondu Riverside, který dělá transakce v rozmezí zhruba čtyři sta milionů až tři miliardy korun.

PSALI JSME: Česká ekonomika je 37. nejsvobodnější na světě

 Co je private equity

Fondy private equity investují do firem, jejichž akcie nejsou obvykle obchodovány na burzách. Jde většinou o investici na dobu tří až sedmi let, během nichž fondy usilují o zvýšení hodnoty koupené firmy. Jde o rizikovou investici, protože není zajištěna jako například bankovní úvěr. Tomu ovšem odpovídá roční zhodnocení, které se obvykle pohybuje kolem pětadvaceti procent, ale může dosáhnout i několikanásobku vloženého kapitálu.

Rozhýbání počtu transakcí nepomohlo ani to, že banky razantně přiškrtily úvěry, jež malé a střední firmy používaly k růstu a financování nových projektů. "U těch, kteří tady opravdu standardně spravují institucionálně uzavřené a equity fondy, a to jsme zde tři nebo čtyři, byla aktivita loni zanedbatelná," uvádí Jan Tauber, ředitel společnosti Genesis Capital, jenž loni žádnou transakci neudělal.

Jeho fond naopak pocítil dopady krize, protože nebylo možné uskutečnit plánovaný prodej vlastních firem. "Tři transakce jsme odložili," podotýká Tauber. V současné době totiž není vhodná doba na prodej či vstup na burzu, což jsou nejobvyklejší způsoby, jak fondy realizují zisky. "Objem transakcí private equity spadl ze sta procent na deset", potvrzuje Jaroslav Havel, spolumajitel advokátní kanceláře Havel & Holásek, která se na investice rizikového kapitálu v Česku specializuje.

Ilustrační foto: ČTK

 

Další čtení

Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad

Ekonomika
11. 7. 2025
ilustrační foto

Cena bitcoinu zlomila další rekord. Krypto posiluje, protože ho chce Trump

Ekonomika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ