Existuje mnoho způsobů, jak můžeme ušetřit za energie. Ať už pořízením nových nenáročných spotřebičů, snížením spotřeby, nebo změnou dodavatele. Časopis dTest ve svém novém čísle radí, jaké způsoby ušetření energie jsou nejvýhodnější a na co si dát pozor.
Nejjednodušší cestou, jak snížit náklady na energii, je ve své domácnosti šetřit. "Snížením teploty v bytě o jeden stupeň můžete ušetřit až 6 % tepla," potvrzuje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.
Podle Zeleného mohou lidé teplo ušetřit i dalšími způsoby: odvzdušňováním radiátorů či výměnou nebo zateplením oken. Na celkové spotřebě se samozřejmě podepisují i spotřebiče, ty s nižší spotřebou zákonitě ušetří v konečném důsledku nemalé peníze.
"Zvažte nejen její spotřebu, ale i velikost. Prázdná lednice spotřebuje více elektřiny než plná, protože je v ní méně potravin, které by chlad udržovaly," radí dále Zelený.
Jednejte o výhodnější ceně
Možností, jak ušetřit za elektřinu nebo plyn, je ale víc. S dodavateli lze vyjednat slevu za dodávky, a to poté, co jim přijde výpovědní smlouva. "Ve snaze získat nové zákazníky nabízí dodavatelé někdy výhodné ceny. Stávajícím zákazníkům ale často zůstávají původně sjednané, které jsou vyšší než ceny nabízené novým zákazníkům. Můžete se tedy obrátit na svého stávajícího dodavatele s žádostí o poskytnutí výhodnější ceny. Lepší podmínky často dostanete v rámci takzvané retenční nabídky," tvrdí Zelený.
Výhodná může být i změna dodavatele. Její (ne)výhodnost si může potenciální zákazník jednoduše ověřit na internetových srovnávačích. "Zajímat byste se však neměli jen o cenu. Zkontrolujte si i nejrůznější poplatky a smluvní pokuty, které mohou být skryté ve smluvních podmínkách a cenících," upozorňuje ve své zprávě dTest.
Pozor na smlouvu
Při uzavírání smlouvy by si pak člověk měl dát pozor na to, zda s dodavatelem uzavírá kontrakt na dobu určitou, nebo neurčitou. Podepíše-li na určité období, je s danou firmou smluvně pevně svázán a nemůže od ní odstoupit, případně musí zaplatit velkou pokutu.
"Není dobré sjednat si smlouvu na dobu určitou na období delší než jeden či dva roky. Pokud se totiž na trhu objeví lepší nabídky, bude vám stávající smlouva bránit je přijmout," dodává Zelený.