Protikorupční lídr
Janečkovy fondy prý vydělávají miliardy, které ale daní v cizině
19.12.2011 17:22 Původní zpráva
Spolumajitel skupiny RSJ a jeden ze zakladatelů Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček tvrdí, že vydělává miliardy korun prostřednictvím investic v zahraničních fondech. Zisky však daní v cizině.
Janeček již dříve v rozhovoru pro časopis TÝDEN uvedl, že vydělává miliardy. "Řekněme, že náš výnos je více než miliarda korun. Výnos odpovídá zisku, protože náklady jsou minimální," prohlásil. Nyní výši zisků pro on-line deník TÝDEN potvrdil. "Výnos našich investic v podílovém fondu RSJ Powerfunds je skutečně v tomto řádu." Samotná RSJ, která fondy spravuje, vydělala minulý rok 17,4 milionu korun a odvedla daň 4,6 milionu.
Česko však ze zisků fondů skupiny RSJ nemá nic. Fondy jsou totiž na ostrově Mauricius. Právě v zahraničí jsou zisky fondů dle vyjádření šéfa RSJ podle platných zákonů zdaněny. "Stát o peníze nepřichází, vše probíhá nejen v souladu, ale i s úmyslem daňového zákonodárce v České republice. Jde o investice tzn. zhodnocování již zdaněných prostředků, nejde o výrobu,” tvrdí Janeček.
Zaznívají přitom názory právníků, že by mohlo jít o daňový únik. Posouzení však není tak jednoduché. "Pro určení daňového domicilu - daňového rezidentství - jsou v první řadě rozhodné mezinárodní smlouvy o zamezení dvojího zdanění mezi jednotlivými státy, které stanoví pravidla pro zdaňování příjmů zahraničních právnických osob ze zdrojů na území jiného státu," uvádí majitel advokátní kanceláře Vych & Partners Jan Vych.
"Neomezenou daňovou povinnost má pak každé právnická osoba, která má na území České republiky své sídlo nebo místo svého vedení, kterým se rozumí adresa místa, ze kterého je poplatník řízen. Tato právnická osoba má daňovou povinnost, která se vztahuje jak na příjmy plynoucí ze zdroje na území České republiky, tak i na příjmy plynoucí ze zdrojů v zahraničí," dodává Vych. Podle něj pokud mají fondy nebo zahraniční obchodní společnosti sídlo nebo místo vedení na území České republiky, vzniká jim daňová povinnost vůči České republice. Místem vedení je pak místo, kde jsou ve skutečnosti prováděna klíčová rozhodnutí, která jsou podle Vycha nezbytná k provádění průmyslové a obchodní činnosti společnosti.
Právě to, že fondy jsou řízeny z České republiky, je podle některých právníků důvodem pro to, aby fondy platily daně v Česku. "Janeček podniká prostřednictvím zahraničních společností, které jsou řízeny z Česka, mají zde faktickou stálou provozovnu. Neplatí v Česku prakticky žádné daně a dopouští se tak daňových úniků v řádech minimálně dvě stě milionů korun ročně," citoval deník E15 právní analýzu, kterou má k dispozici.
Janeček ovšem uvádí, že RSJ jen obhospodařuje majetek fondů, za což dostává standardní odměnu. "Popisovaná konstrukce je ve finančnictví zcela běžná a využívají ji tisíce bank a investičních společností po celém světě." Jeden z oslovených právníků, který si nepřál být jmenován, nicméně hodnotí celou věc jako "velmi podezřelou."
Přesun fondů do Česka?
Opatrný v posuzování je advokát Karel Muzikář z přední advokátní kanceláře Weil, Gotshal & Manges. "U daňových věcí je právo extrémně náročné. Zažil jsem struktury u velkých mezinárodních transakcí, které strukturovalo pět, šest daňových právníků a dohadovali se týdny. Je to velice citlivá věc," upozorňuje Muzikář s tím, že vždy záleží na konkrétních podmínkách. "Zahrnuje se do toho několik právních řádů, mohou tam být koluzní normy, které vylučují použití jednoho nebo druhého právního řádu."
Podle Janečka je danění všech aktivit RSJ v pořádku. RSJ už požádala o stanovisko poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers a KPMG. Šéf RSJ navíc tvrdí, že obchodování skupiny RSJ ani nejde dělat jiným způsobem než přes zahraniční fondy, které mohou obchodovat s finančními deriváty.
"Dnes už je možné registrovat stejné fondy i u nás, v minulosti to však nešlo," zdůrazňuje Janeček. Na otázku on-line deníku TÝDEN, zda tedy uvažuje o převedení fondů do České republiky, odpověděl: "Dovedu si to představit, nicméně problém je obrovská administrativní náročnost podobného kroku. Například založit fond v zahraničí trvalo skoro rok."
Skupina RSJ obchoduje s termínovými kontrakty (na úrokové míry, na ropu a zemní plyn, na devizové kurzy či akciové indexy) s využitím počítačů, které řídí programy. Počítače jsou schopné rychle najít malé neefektivity, cenově zajímavé příležitosti, které mohou během několika milisekund využít.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.