Skoro polovina Čechů letos pod vánočním stromečkem našla obálku s penězi. Ryze z praktických důvodů je to lepší než obdarovat nevhodnou věcí. Přesto existují cesty, jak se nechtěných dárků zbavit.
Peníze nebo dárkové poukazy jsou zřejmě tou nejlepší obranou před zklamáním z rozbalování vánočních dárků. Nejsou to sice dárky dvakrát romantické, zato jsou velmi praktické. A ušetří to spoustu nervů, výčitek, nucených projevů vděčnosti ("díky, tati") a také času. Ten totiž musíme vynaložit na výměnu či vrácení darů, ze kterých radost mít nebudeme, i kdyby čert na koze jel.
Do čtrnácti dnů
Pokud pořizujeme zboží přes internetové obchody, většinou už jsme si dobře vědomi toho, že nám zákon umožňuje je vrátit do čtrnácti dnů od převzetí. A to dokonce bez udání důvodu. Jenže z každého pravidla existují výjimky, tedy i z odstoupení od smlouvy uzavřené na dálku. Vrátit není možné lístky na koncert či jinou kulturní akci nebo předměty, které jsme si dali zhotovit na míru.
Zpět do obchodu nelze odeslat ani CD a DVD s hudbou, filmy nebo počítačovým softwarem, je-li porušen jejich původní obal. Důvodem je ochrana autorských práv. Stejně tak nejde vrátit ani noviny, které jsme si už přečetli. Kvůli hygieně nám e-shop nevezme zpět spodní prádlo nebo erotické pomůcky. Ale pozor, nezaměňujme právo na odstoupení od smlouvy do čtrnácti dnů s právem na reklamaci. Dvouletá záruční lhůta pochopitelně platí pro veškeré zboží, které se během užívání kvůli nějaké vadě porouchá.
Výměna
Někdy se stane, že pod stromečkem objevíme dárek, který se nám sice hodí, ale představovali jsme si, že bude vypadat jinak. Pak není nic snazšího než se vydat do obchodu, kde byl zakoupen, a pokusit se jej vyměnit za kus, který chceme více. Takové případy se týkají zejména oblečení či obuvi, ale výjimkou není ani požadavek na jinou barevnou variantu kterékoli věci.
Pokud je cena vámi vraceného zboží nižší, připravte se, že rozdíl doplatíte. Jestliže je ale váš dar hodnotnější, obchodník vám zbytek peněz vracet nemusí. Řešením je, že si vyberete ještě něco navíc, čím se cena dorovná.
Prodej v bazaru
Je ale také možné, že z obchodu odejdete s nepořízenou. Prodejce totiž povinnost vyměnit jedno zboží za jiné nemá. Pak vám nezbývá než zkusit štěstí a nevhodný dar dát takzvaně do frcu. V porovnání se zcela novým zbožím ale budete muset jít s cenou trochu dolů. Když to vezmete pragmaticky, tak vás to bolet nemusí.
Prodat takovou věc dnes vůbec není problém. Internetových portálů, kde se po Vánocích tradičně vyrojí nabídka nevhodných darů, existuje nepočítaně. Vedle klasických bazarových webů je velmi populární aplikace Facebook Marketplace. Museli byste mít opravdu velkou smůlu, aby vám nechtěná věc zůstala na krku.
Webový barter
Stále větší oblibě se těší také internetová výměna zboží za zboží neboli barter. Připravte se ale, že to bude delší akce, protože vám zabere nějaký čas, než najdete adekvátní obchodní protistranu.
Obecně také platí, že na takto směněné věci se nevztahuje záruka, ledaže byste získali něco, co je v původní záruční lhůtě. Ale i v takových případech je dobré se přesvědčit, že daná věc nemá zjevné vady - ideálně ještě předtím, než ke směně přistoupíte. Je proto lepší si domluvit osobní převzetí, protože tím získáte možnost z obchodu vycouvat.
Dárek na příště
Jestliže jste ani v jednom z předchozích případů neuspěli, není ještě vše ztraceno. Máte alespoň zčásti vystaráno pro nejbližší příležitost, kdy budete v pozici dárce. Během nadcházejícího roku přijdou několikeré oslavy narozenin vašich přátel či rodinných příslušníků a takovou neudanou věc pak jako když najdete. V nejhorším případě jí můžete někoho obdarovat o příštích Vánocích. "Moje babička to dělala naprosto běžně. Jeden rok jsme jí dali sadu tělové kosmetiky a další Vánoce ji někdo z naší rodiny našel pod stromečkem," řekla TÝDNU paní Zdeňka z Teplic.