Jiří Boček: Chtěli zničit mě i Budvar

Ekonomika
8. 11. 2016 05:05
Odstupující ředitel Budvaru Jiří Boček.
Odstupující ředitel Budvaru Jiří Boček.

Ředitel národního podniku Budějovický Budvar a čerstvý držitel medaile Za zásluhy Jiří Boček odchází po 26 letech z funkce. Důvodem je vážné onemocnění. Hovoří o své vizi budoucnosti známého pivovaru, o zákulisí sporů o ochranné známky i o tom, zda se někdy setkal s nabídkou úplatku.

Po vaší rezignaci se v budějovických hospodách začalo mluvit o tom, že bez vás už nebude nic bránit privatizaci Budvaru. Vy se takového vývoje nebojíte?

Tady nejde o mě. Jde o to, aby stát jako náš vlastník měl i do budoucna naprosto jasnou vizi, jak chce pivovar dál rozvíjet. A pak si v rámci této vize vybral do čela vedení Budvaru člověka, který tyto představy bude naplňovat. Nejhorší varianta je, když vlastník nebo jakýkoli podnikatel neví, co má dělat, a složitě hledá cestu k nějakým nejasným cílům. Takový přístup by pak skutečně znamenal ohrožení značky Budweiser Budvar. Nikoli změna ředitele podniku.

O možné privatizaci se mluví už od sametové revoluce. Podle vás by tedy měla tato debata jednou provždy skončit a stát by se měl soustředit na to, aby mu "jeho" pivovar přinášel co největší profit?

Nejsem politik ani člen vlády, mohu mít v tomto směru pouze poradní hlas. Budějovický Budvar dnes vytváří nezanedbatelný zisk, odvádí stovky milionů korun na daních, zaměstnává 700 lidí, vyváží pivo do 80 zemí světa a ze svého zisku odvedl za poslední dva roky do státního rozpočtu 1,3 miliardy korun navíc. Zároveň od státu ani EU nedostává žádné dotace, investuje z vlastních prostředků. Ve světě jde o jednu z nejznámějších českých značek s možností dalšího rozvoje. Pokud je s tím stát spokojen, není důvod k žádným změnám vlastnictví nebo právní formy pivovaru. Možná existuje z pohledu státu i nějaká lepší varianta rozvoje podniku, já o ní ale nevím.

Bývalí ministři Miroslav Kalousek, Petr Bendl a mnozí ekonomové ovšem tvrdí, že stát by prostě neměl vařit pivo, protože to nikdy nemůže umět tak jako soukromý vlastník. Co na podobné argumenty říkáte?

K tomu bych se opravdu nerad vyjadřoval. Nemá to cenu. Ať si každý udělá obrázek sám. Už mě nebaví podobné výroky komentovat. Například nejstarší stále fungující pivovar na světě, bavorský Weihenstephan, založený v roce 1040, také zůstává ve vlastnictví Svobodného státu Bavorsko. Tím neříkám, že se nutně musíme řídit německým příkladem. Jen prostě určitě nejsme jediným státem, který je vlastníkem pivovaru.

CELÝ ROZHOVOR ČTĚTE V NOVÉM ČÍSLE ČASOPISU TÝDEN, KTERÝ JE PRÁVĚ V PRODEJI.

Autor: Marek KerlesFoto: Jakub Stadler

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ