Ve státním rozpočtu by měl být stanoven povinný minimální limit investic, který by se měl, byť minimálně, pravidelně zvyšovat. Na Žofínském fóru v Praze to v pondělí navrhl prezident Miloš Zeman. Nabídl také, aby se ministerstvo pro místní rozvoj změnilo na ministerstvo veřejných prací a koordinovalo by tok peněz na investice z evropských zdrojů i peníze domácí. Bývalý prezident Václav Klaus Zemanův návrh na zafixování určité míry investic nepovažuje za správné řešení.
Zeman v projevu zopakoval teze, se kterými už vystoupil 7. května v Poslanecké sněmovně, především že cestou z trvající krize jsou hlavně investice. "Rozlučme se s iluzí, že motorem růstu hrubého domácího produktu je spotřeba domácností," řekl prezident na fóru věnovaném dvacetiletí samostatné České republiky.
"Jako bývalý ministr financí si zoufám, kdykoliv uslyším myšlenku něco zafixovat do státního rozpočtu. Jednou je to podíl na armádu, podruhé je to podíl na školství, potřetí na vědu a výzkum, počtvrté na kinematografii. A já těmto lidem už dvacet let opakuji, že po větě A musí říct i větu B. Nezafixovaný totiž zůstane ten zbytek - to znamená sociální dávky, starobní důchody a tak dále. Neřeknu li toto B, tak ten výrok pro mě zůstane naprosto prázdný," řekl v pondělí Klaus v Českých Budějovicích před ideovou konferencí jihočeské ODS, které se zúčastnil.
Premiér Petr Nečas (ODS) v tiskové zprávě připustil, že se Česká republika potýká s problémy, ale s nimi se podle něj potýká i většina evropských zemí. "Musíme se dnes soustředit na hospodářský růst, což však neznamená rezignaci na snahu stlačovat rozpočtové schodky pod tři procenta a nechovat se nadále zodpovědně," uvedl Nečas.
Změnu ministerstva pro místní rozvoj na ministerstvo veřejných prací Zeman navrhl, aby nebylo nutné zbytečně zřizovat další byrokratickou instituci. Investice z peněz domácích i evropských by nabízelo privátním podnikům na základě takzvaných PPP (public-private-partnership) projektů. Nedostávaly by je státní firmy, které mohou zvyšovat své náklady nad původně dohodnuté limity a přidávat si ke smlouvám dodatky a dodatky dodatků.
Ministerstvo prezidentův nápad zatím komentovat nechce. "Jde o legitimní názor prezidenta České republiky, na který má bezesporu právo. Pokud by se měl tento nápad uvést v život, tak musejí přijít další kroky. Prodiskutovat ho a vytvořit podkladový materiál. Teprve na něj bychom mohli reagovat," vzkázala mluvčí ministerstva Jana Jabůrková.
Současný návrh prý vzešel z prezidentova okolí, nikdo z ministerstva pro místní rozvoj se na jeho přípravě nepodílel. "Podle mých informací prezident kvůli tomu nikoho z ministerstva nekontaktoval," doplnila Jabůrková.
Analytik Patria Finance David Marek souhlasí s tím, že se pokles veřejných investic zbytečně prohlubuje a prodlužuje současnou recesi, nicméně stanovení limitů pro minimální investice ve státním rozpočtu podle něj není řešením. Veřejné investice klesly především na úrovni krajů, měst a obcí, tedy mimo státní rozpočet. "Navíc vládě by se takovým limitem zbytečně svazovaly ruce, podíl mandatorních a kvazimandatorních výdajů je již beztak vysoký. Také by mohla vzniknout situace, kdy by limity nutily vládu investovat, aniž by existoval dostatek smysluplných projektů, mohlo by tedy docházet ke zbytečnému plýtvání veřejnými prostředky," upozornil.
Limit na minimální investice v rozpočtu by podle Zemana v současné době jakákoliv vláda velmi pravděpodobně nepřijala, přestože je to podle něj důležitější než "ty různé dluhové brzdy". "Nikdo se neptá, jaký má být - byť minimální - limit investic ve státním rozpočtu. Ať už tomu říkáme tvorba hrubého fixního kapitálu nebo jakkoliv jinak. Teď na těch nuancích při pojmenování příliš nesejde," řekl prezident. Podle jeho představ by bylo, kdyby bylo stanoveno, že investice nesmí klesnout pod určitou mez, a dokonce by se měly pravidelně zvyšovat, byť v minimální míře.