Jurečka se Zaorálkem: V Africe vidíme budoucnost

Ekonomika
25. 5. 2017 17:40
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Pivovar, obuvnický závod nebo závod na výrobu plastových oken jsou některé z úspěšných projektů českých firem v Africe z posledních let, o nichž se mluvilo na konferenci Afrika jako partner, kterou pořádalo ministerstvo zahraničí. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) ve svém vystoupení popsal Afriku jako dynamický kontinent, jehož budoucnost je provázaná i s budoucností Evropské unie. Dodal, že pro Českou republiku je stále významnějším obchodním partnerem.

"Afrika za poslední léta urazila pozoruhodnou cestu, na které v řadě zemí proběhlo upevňování demokratických principů vládnutí, podařilo se dostát principům lidských práv, ale přesto je tam řada vážných problémů, mnohé spojené s chudobou a radikalizací," uvedl Zaorálek. Důkazem rozvoje vztahů Česka a Afriky jsou podle ministra údaje o růstu českého exportu. Ten mezi roky 2000 a 2016 vzrostl z 5,5 miliard korun na 40 miliard korun.

"Je to kontinent budoucnosti, jeden z nejperspektivnějších regionů pro příští desítky let, kde poroste poptávka po technologiích, strojích a dalších věcech. V oblasti zemědělství a potravinářství je tam obrovský potenciál," doplnil pro ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), který vystoupil v jednom z panelů konference.

Podle jeho zkušeností však mezi českými podnikateli panuje ohledně investic v Africe ostražitost. "Bohužel, čeští partneři mají hodně předsudků z hlediska bezpečnosti, platební morálky, solventnosti partnerů," podotkl.

Jurečka byl loni v Africe dvakrát a pokaždé vezl podnikatelskou delegaci. Společně s ním do Zambie a Nigérii a Senegalu letěli také náměstci ministra zemědělství a obrany.

Česká diplomacie v posledních letech posiluje v Africe své zastoupení, v roce 2016 vyslala do regionu tři ekonomické diplomaty a otevřela pobočku CzechTrade v nigerijském Lagosu.

Náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa poznamenal, že pro rozvoj obchodních vztahů s africkými zeměmi jsou klíčové bilaterální dohody, které firmám zajišťují vhodnější podmínky. Jde podle něj zejména o zamezení dvojího zdanění nebo ochranu investic. Takové smlouvy již Česko má například se Senegalem, Etiopií, Zambií nebo Ghanou.

"Právě v těchto zemích již některé české firmy úspěšně realizovaly své projekty, například obuvnický závod, plnírnu pitné vody v Ghaně, nebo pivovar v Etiopii," uvedl Tlapa na konferenci.

Potenciál Afriky podle ministra Zaorálka vnímá i řada jiných zemí. "Nedivím se tomu, že Afrika je v poslední době v hledáčku řady rozvíjejících se ekonomik jako je Čína, Brazílie nebo Turecko. Zvyšuje se tu konkurence, přibývá partnerů," míní Zaorálek.

Navzdory příležitostem však kontinent v některých ohledech zůstává rizikovou oblastí. Zaorálek v této souvislosti zmínil například kritickou humanitární situaci způsobenou ozbrojenými konflikty a působením radikálních skupin v Somálsku, Jižním Súdánu nebo Středoafrické republice. "Je v bezprostřední blízkosti Evropy, a proto je nejen zájmem České republiky, ale celé EU, aby se prosadily pozitivní scénáře vývoje," poznamenal šéf české diplomacie.

Autor: ČTK Foto: , Krumphanzl Michal

Další čtení

Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad

Ekonomika
11. 7. 2025
ilustrační foto

Cena bitcoinu zlomila další rekord. Krypto posiluje, protože ho chce Trump

Ekonomika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ