Česká obchodní inspekce i letos odhalila řadu kuriózních případů, kdy prodejci neváhali porušit zákony chránící spotřebitele. ČOI v pátek o některých "podnikavcích" informovala v tiskové zprávě.
Pracovníci inspektorátu v Ústí nad Labem například již poněkolikáté navštívili předváděcí akci společnosti, která už v minulosti dostala řadu pokut. Na prosincové předváděcí akci nazvané 'Vepřové hody' organizátoři vyhlásili 'soutěž' o pět obálek, ve kterých mělo být 200 tisíc korun v hotovosti pro čtyři vylosované. Inspektoři však zjistili, že ve čtyřech obálkách byly nastříhané noviny, pouze v jediné obálce bylo vloženo několik tisícikorunových bankovek.
Zástupci společnosti poté začali účastníkům nabízet ke koupi vysavač Turbo Bomber II v ceně 63 990 korun, s údajnou slevou 34 tisíc korun. Konečná prodejní cena pro spotřebitele měla být tedy 29 990 korun. V ceníku firmy, který si kontroloři posléze vyžádali, ale byla uvedena prodejní cena 19 990 korun. Společnost za četná porušení povinností stanovených zákonem o ochraně spotřebitele čeká správní řízení a vysoká pokuta.
Nedávno ČOI dostala řadu stížností, které se týkaly praktik společnosti Rickabys. Ta prostřednictvím inzerátů v tisku nabízí půjčení peněz "ihned, až do domu, bez doložení příjmu." Po zavolání na číslo uvedené v inzerátu se volající dozví, že musí volat na další telefonní číslo, začínající přečíslím 900, které je zpoplatněno částkou 95 korun za minutu.
Hovor hlas na druhém konci telefonu neustále prodlužuje, dokud jeho cena nepřekročí částku 10 tisíc korun, aniž se podaří spotřebiteli získat úvěr. Téměř totožně popsali průběh jednání o úvěru všichni spotřebitelé, kteří se na inspekci obrátili. Ani jeden z nich půjčku nezískal, zato jejich účty u telefonní společnosti narostly do tisíců. Posléze vyšlo najevo, že povedená firma dosud neuzavřela jedinou smlouvu o úvěru. Společnost nemine správní řízení o uložení pokuty za porušení zákona o spotřebitelském úvěru.
Další stížnost se týkala nákupu přes slevový portál. Spotřebitel si zakoupil voucher na pizzu v Liberci. Když ho ale chtěl v restauraci uplatnit, nepodařilo se mu to v žádném termínu. Provozovatel restaurace neustále tvrdil, že má plno. Když se muž s platným voucherem osobně dostavil do provozovny, personál ho vyhodil, že prý obsluhují pouze platící zákazníky. Muž posléze koupi voucheru reklamoval u slevového portálu, který jeho žádost uznal a vrátil mu peníze. Současně s tímto podnikatelem ukončil spolupráci.
K smíchu, nebo k pláči? Kuriózní odhalení inspektorů ČOI
Ekonomika
21. 12. 2012 16:15
Po zavolání na číslo uvedené v inzerátu se volající dozví, že musí volat na další telefonní číslo, začínající přečíslím 900, které je zpoplatněno částkou 95 korun za minutu (ilustrační foto).
Autor: ČTK Foto: Profimedia