Kabinet šetří, chce škrtat pastelkovné i nemocenskou
03.04.2007 16:52 Původní zpráva Aktualizováno 03.04. 18:41

Země podle vlády spěje ke krachu, kabinet chce začít šetřit. Topolánkovi muži chtějí zrušit příspěvek na školní pomůcky či omezit pohřebné. Přestanou se také proplácet první tři dny nemoci. Na druhou stranu si díky daňové reformě mají ulehčit rodinné rozpočty. Například rodina s jedním dítětem a příjmem 20 tisíc měsíčně, kde manželka nepracuje, si má ročně polepšit o necelých osm tisíc korun.
Balík musí schválit parlament, kde má ale vládní koalice vratkou většinu. První opatření mají začít platit od ledna příštího roku. "Reforma je přesně taková, kolik vládě umožňují stávající poměry v Poslanecké sněmovně. Je nejenom nutná, ale i prosaditelná," soudí premiér Mirek Topolánek. Vláda si tak v roce 2008 slibuje snížit deficit rozpočtu o 37,7 miliardy, v roce 2009 o 40,8 miliardy a v roce 2010 o 29,6 miliardy.
Pomoci by tomu mělo i zmrazení platů ústavních činitelů, soudců a státních zástupců na letošní úrovni, a to do roku 2010. Pracovníkům veřejné správy a služeb by mzdy v příštím roce navíc neměly růst víc než maximálně o 1,5 procenta. Odbory přitom požadují růst o pět až šest procent.
Vláda chce také zrušit příspěvek na školní pomůcky, takzvané pastelkovné. Pohřebné se má vyplácet, jen když nezaopatřené dítě vypravuje pohřeb rodiči, nebo zemře-li nezaopatřené dítě. Jiným způsobem se budou vyplácet přídavky na dítě, podle věku budou činit 500 (0 až 6 let), 610 (6 až 15 let) a 700 korun (15-26 let). Nárok na ně budou mít rodiny s příjmem do 2,4násobku životního minima, nyní je to do čtyřnásobku minima.
Ministerstvo práce chce prosadit ztrátu nároku na podporu v nezaměstnanosti pro ty, kterým dá firma paragraf za hrubé porušení pracovní kázně.
Rozjet se má také důchodová reforma, ve které je zahrnuto postupné prodlužování odchodu do důchodu na 65 let. Lidé si budou muset také na důchod spořit.
Snížená sazba daně z přidané hodnoty, která je nyní 5 procent, má narůst na 9 procent. Základní 19procentní daň zůstává ve stejné výši.
Zatímco nyní zaměstnanci odvádějí státu ze svých výdělků 12 až 32 procent podle výše platu, vláda chce prosadit, aby všichni platili daň 15 procent, která se ale bude vypočítávat z takzvané superhrubé mzdy - tedy včetně 35 procent sociálního a zdravotního pojištění. Tyto změny doprovodí výrazně vyšší slevy na daních. Nynější roční sleva 7 200 korun vzroste na více než trojnásobek a bude činit 24 840 korun, tedy 2 070 korun měsíčně. Zvýší se i daňové zvýhodnění za dítě a manžela bez příjmů. Podnikům se mají daně z příjmů snižovat postupně - z nynějších 24 procent na 19 procent v roce 2010.
Zrušit se mají také některé nepopulární daně, jako je daň z převodu nemovitosti, částečně budou také osvobozeni plátci od dědické daně či darovací daně.
Proti reformě jako celku se postavili sociální demokraté. ČSSD odmítne vládní návrh reformy veřejných financí, pokud kabinet bude chtít prosadit reformní zákony jako jeden celek. Nepřijatelné je pro ni především zavedení jednotné patnáctiprocentní sazby daně z příjmu občanů a zvýšení daně z přidané hodnoty (DPH). Uvedl to po jednání poslaneckého klubu ČSSD místopředseda strany a exministr financí Bohuslav Sobotka.
Koalice nemůže při prosazování reformy počítat ani s hlasy komunistů. Šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik ČTK řekl, že na reformě vydělají lidé z vyššími příjmy na úkor těch, kteří mají průměrné a podprůměrné příjmy. KSČM podle něj vadí také připravované škrty v sociálních dávkách, které se prý dotknou i nezaměstnaných, kteří se snaží najít práci.
Foto: Tomáš Nosil
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.