Minulý měsíc pokračoval výrazný nárůst osobních bankrotů, tj. situací, kdy lidé nemají na zaplacení běžných výdajů a musí se obrátit na soud. Jejich celkový počet dosáhl 546, což je o jednašedesát případů více než v květnu.
Ve srovnání s loňským červnem se počet osobních bankrotů zdvojnásobil. Lidé osobním bankrotem předcházejí exekuci, která by je připravila o veškerý majetek. Osobní bankrot totiž umožňuje rozložit splátky na delší období, aniž by se ohrozil majetek dlužníka, a tak se dluhu zbavit.
SPOČÍTEJTE SI JEDNODUŠE SVÉ ZADLUŽENÍ ZDE
Podobný je vývoj s krachy firem. Minulý měsíc jich v Česku zkrachovalo 161, což je o čtyřicet bankrotů více než v květnu. Vyplývá to u údajů společnosti CCB - Czech Credit Burelu (CCB). Situace se navíc bude dál zhoršovat. "Firemní bankroty porostou i nadále, ale tempo jejich růstu se bude patrně postupně snižovat," uvedla Věra Kameníčková z CCB. "To však neplatí pro osobní bankroty, které se zvyšují s neochabující silou," dodává Kameníčková.
Jste v dluhové pasti?
Na šestadvacet procent českých domácností se může dostat do dluhové pasti, jejich hospodaření je totiž značně nevyvážené. Uvádějí to statistiky internetového kalkulátoru o bezpečném zadlužování. Mezi nejrizikovější rodiny patří ty s nižšími příjmy, zároveň však mající vysokou míru zadlužení.
Z údajů kalkulátoru na internetových stránkách o rozumném zadlužení mimo jiné vyplývá, že lidé nejčastěji své dluhy zvládají, ale pokud by přišli o zaměstnání nebo by byli dlouhodobě nemocní, mohli by se do problémů dostat. Tato skupina, tvořící ve statistikách 35 procent, zpravidla nemá velké úspory, splácí hypotéku a často si tito lidé půjčují na nákup spotřebního zboží.
Ilustrační foto: archiv Týdne