Pokud projde reforma penzí v té podobě, jak ji navrhl Nečasův kabinet, budou si moci budoucí důchodci z hlediska výplaty naspořených peněz na důchod „zvolit buď poker o termín svého úmrtí, nebo si zvolit rentu na dobu určitou, přičemž i ta bude předmětem dědického řízení". Na finančním fóru Zlatá koruna to prohlásil ministr financí Miroslav Kalousek.
Kalousek ve svém příspěvku uvedl, že dochází k částečnému rozdělení rizik v důchodové reformě. Podle něj půjde o to, že od roku 2013 se budou moci lidé dobrovolně rozhodnout, že budou méně přispívat do průběžného důchodového systému, a naproti tomu celkově pět procent z platu budou moci investovat do penzijního spoření v některém ze čtyř licencovaných fondů.
Kalousek, jenž byl organizátorem fóra označen „za prvního ministra financí, který naučil Čechy šetřit", si zároveň vzal na mušku finanční zprostředkovatelství.
„Nemá v Česku příliš vysoký kredit. Mým záměrem je předložit konkrétní legislativní návrhy, které posílí důvěru lidí ve finanční zprostředkování. Budeme muset klást větší profesní požadavky na jeho odbornou kvalitu," zdůraznil Kalousek.
Ekonomičtí ministři se na plánu důchodové reformy dohodli v pátek. Záměr počítá s tím, že se DPH u části výrobků ve snížené sazbě zvýší na 20 procent co nejrychleji, a to možná už v posledním čtvrtletí letošního roku. Všechny tyto prostředky by podle vlády měly jít na penze. Návrh počítal s tím, že by snížená sazba DPH zůstala jen u vybraných potravin. Prezident Václav Klaus však takové kroky kritizuje. Podle něj neumí vláda důchodovou reformu vysvětlit, řeší detaily a míchá hrušky s jablky, protože zvýšení DPH nemá s reformou penzí nic společného.
Stavební spoření dozná změn
Ministr financí Kalousek na fóru zároveň oznámil, že připravuje novelu zákona o stavebním spoření, která umožní poskytovat tento produkt i dalším finančním institucím.
"Stavební spoření je potřeba dále reformovat. Jsem přesvědčen, že zvýšená konkurence může přinést řadu výhod. Očekávám větší komfort pro spotřebitele v důsledku větší konkurence a pro ministry financí, protože to oslabí lobbistický vliv asociace stavebních spořitelen," uvedl ministr.
Od letošního roku platí ve stavebním spoření změny, podle kterých se bude státní podpora připsaná v letošním roce za loňský rok zdaňovat 50 procenty. V dalších letech příspěvek státu klesne z 15 na deset procent ročního vkladu střadatelů, nejvýše však 2000 korun ročně. Novela zákona také zdanila výnosy ze stavebního spoření.