Evropská komise zanedlouho projedná český konvergenční program, který je jakýmsi plánem na cestě České republiky k přijetí eura. Již nyní je přitom téměř jisté, že komise a poté i ministři financí EU vyjádří znepokojení nad rozpočtovým schodkem, který by měl letos činit čtyři procenta HDP. Česko se ale zavázalo, že nepřekročí 3,3 procenta HDP. Ministr financí Miroslav Kalousek za příliš velký deficit veřejných financí očekává zásadní kritiku z Evropské unie.
"Kdyby kritika nezazněla, tak bych byl asi nejpřekvapenější člověk na světě," řekl v úterý novinářům v Bruselu během jednání ministrů financí Evropské unie. Podle něj neexistuje žádná omluva pro nadměrný schodek českých veřejných financí. "Je politika, pro kterou v době slušného ekonomického růstu neexistuje žádné jiné zdůvodnění než nezodpovědnost," dodal.
Kalousek navíc upozornil, že projednávání konvergenčního plánu se navíc uskuteční ve "zvláštní" době. Zhruba měsíc před zasedáním ministrů financí EU, které se uskuteční začátkem července a jehož náplní bude i český deficit, česká poslanecká sněmovna bude hlasovat o osudu souboru reformních opatření, jež připravila Topolánkova vláda a která by mimo jiné měla stabilizovat veřejné finance.
Na hlasování bude záviset zřejmě nejen osud celé vlády, ale i Kalouskovo červencové vystoupení v Bruselu. "Buď oznámím, že je politická vůle (napravit současný stav veřejných financí), nebo oznámím, že vůle není," řekl. Ať hlasování o reformě dopadne jakkoliv, ministři financí EU dají Česku soubor opatření, který by země měla uvést v praxi, aby zabránila dalšímu překročení závazné hranice deficitu veřejných financí.
To by mělo ovlivnit sestavování rozpočtu pro rok 2008. Kalousek je přesvědčen, že pokud čeští poslanci reformy schválí, podaří se mu vypracovat rozpočet, jehož schodek nebude přesahovat tři procenta HDP. Tato hranice je v EU nutná k přijetí eura a je to rovněž hranice, která by měla ukazovat skutečný stav veřejných financí. "Pokud reformní balík nebude schválen, deficit v roce 2008 bude 3,8 procenta, pokud bude schválen, dodržíme tříprocentní limit," uvedl český ministr financí.
Další vývoj rozpočtových schodků rovněž odhalí, kdy Česko bude připraveno na přijetí společné evropské měny. Vláda se zatím vyhýbá stanovení jakéhokoliv závazného data, na rozdíl od bývalého sociálnědemokratického kabinetu, jehož termín v roce 2010 se ukázal jako nerealistický. Všeobecně se ale počítá s 1. lednem 2012 a Kalousek dnes řekl, že toto datum bude pravděpodobně uvedeno i v dokumentu, který představí v srpnu a jenž by měl být strategií ČR pro přijetí eura.
Foto: Robert Zlatohlávek
Kalousek čeká kritiku Bruselu kvůli deficitu
Ekonomika
8. 5. 2007 11:53Miroslav Kalousek.
Autor: ČTK