Kalousek: Korean Air bude mít v Česku férové podmínky pro podnikání

Ekonomika
10. 4. 2013 19:27
Ministr financí Miroslav Kalousek se zúčastnil galavečera k podpisu smlouvy o prodeji podílu Českých aerolinií korejskému dopravci Korean Air.
Ministr financí Miroslav Kalousek se zúčastnil galavečera k podpisu smlouvy o prodeji podílu Českých aerolinií korejskému dopravci Korean Air.

Česká republika připraví společnosti Korean Air férové podmínky pro podnikání. Na galavečeru po dnešním podpisu smlouvy o prodeji 44 procentního podílu ČSA korejské firmě to řekl ministr financí Miroslav Kalousek s tím, že Jižní Korea se stává jedním z největších investorů v Česku. Spokojenost se spojením ČSA a korejských aerolinií vyjádřil i prezident Miloš Zeman.

"Chtěl bych (Korean Air) ujistit férovými podmínkami a zacházením, které znamená, že investor, registrovaný na našem území, je českým investorem bez ohledu na to, z jaké pochází země," uvedl Kalousek. Podle něj v Česku nyní působí více než sto společností z Jižní Koreje, které zde za posledních deset let investovaly více než 30 miliard korun. Dodal, že všem těmto společnostem děkuje za jejich důvěru v českou ekonomiku.

Význam investic ocenil i prezident Zeman. Přestože mezi Českem a Koreou vzrůstá objem zahraničního obchodu, je podle něj potřeba vyzvednout právě význam dlouhodobých investic před krátkodobou spotřebou.

Spokojenost s uzavřením smlouvy mezi aerolinkami vyjádřil i prezident Miloš Zeman.Zeman zároveň Jihokorejcům vyjádřil solidaritu a podporu v souvislosti s aktuálně vyhrocenou situací mezi Jižní Koreou a jejím severním sousedem.

Korean Air za 44 procentní podíl v ČSA zaplatil 67,5 milionu korun, což podle analytiků odpovídá hodnotě dlouhodobě ztrátových ČSA. Kupní smlouvu podepsali zástupci státu, Českého Aeroholdingu a korejských aerolinií. Završila se tím dlouholetá snaha vlády najít pro ČSA vhodného strategického partnera.

Vláda se ČSA snažila prodat už v lednu 2009. Ve druhém kole výběrového řízení tehdy zůstalo jen konsorcium Unimex a Travel Servis, které za aerolinie nabídlo miliardu korun s podmínkou, že vlastní jmění ČSA bude alespoň na nule; v pololetí ale bylo v minusu přes 700 milionů korun. Vláda posléze rozhodla, že ČSA konsorciu neprodá. Původně se očekával výnos z privatizace ČSA v rozmezí tří až pěti miliard korun.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Krumphanzl Michal

Další čtení

Pražská burza zavřela na nejvyšší hodnotě v historii, dnes přidala dvě procenta

Ekonomika
9. 5. 2025

ČSÚ: Růst maloobchodních tržeb v březnu zrychlil, dařilo se i turistice a službám

Ekonomika
9. 5. 2025
ilustrační foto

Trump zase počítá. Nově by chtěl Číně snížit cla ze 145 procent na 80

Ekonomika
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ