Kalousek přesvědčoval starosty o reformě

Ekonomika
19. 4. 2007 13:18
Miroslav Kalousek.
Miroslav Kalousek.
Miroslav Kalousek.Chystaná daňová reforma podle ministra financí Miroslava Kalouska obce a města nepoškodí. Města a obce kvůli ní mohou přijít za příští tři roky až o devět miliard korun. Vláda však chce schodek kompenzovat novým přerozdělením daní pro obce z 20,59 procenta na 21 procent, uvedl ve čtvrtek Kalousek na kongresu starostů a primátorů v Brně. Většina obcí i opozice se přesto obávají snížení příjmů, část starostů chce i dál demonstrovat.

Největší reforma financí za poslední roky zahrnuje mimo jiné snížení daní z příjmu občanů i firem, zvýšení snížené sazby DPH, krácení a reformu sociálních dávek, změny ve zdravotnictví a penzijním připojištění i změny v dani z nemovitostí, kterým se starostové brání asi nejvíc.

Proti reformě chce část starostů především ze Zlínského kraje demonstrovat. Ani na kongresu je ministr nepřesvědčil o pozitivech reformy a někteří se ke změnám postavili zcela zamítavě. "Byl bych strašně rád, kdybyste se už probrali," uvedl v diskusi na adresu vlády jeden z nich.

Příští rok by reforma přinesla obcím až 1,7 miliardy korun. Zároveň půjde přímo z rozpočtu státu do obcí dalších 2,5 miliardy. V roce 2009 by ztráta v důsledku reformy dosáhla dvou až tří miliard, o rok později dalších sedm až osm miliard. Podle bývalého ministra pro místní rozvoj Radka Martínka (ČSSD) budou obce tratit už příští rok.

Ministr chce ztrátu kompenzovat především novým přidělováním daní. Daňové určení pro obce a města se má změnit ze současných 20,59 procenta na 21 procent. Měl by se snížit rozdíl mezi koeficienty v jednotlivých kategoriích. "Systém by se mohl podobat současnému systému daní fyzických osob. Nebude docházet k velkým skokům a bude to méně diskriminační," vysvětlil ministr. Pravidla pro přidělování peněz z daní do obcí a měst by se měla změnit nezávisle na reformě, soudí.

Starostům se nelíbí především rušení daně ze zemědělské půdy. Na dani z nemovitosti vybere stát ročně celkem asi pět miliard korun, zemědělská půda z toho tvoří 1,4 miliardy korun, uvedl Kalousek. Vláda chce podle něj zrušením daně podpořit zemědělce. Změna se navíc většiny obcí nijak výrazně nedotkne. "Nemohu ale vyloučit, že v ojedinělých případech může dojít k extrémnímu výkyvu u malé obce s množstvím pozemků," přiznal.

Starostové připouštějí, že je brzká reforma veřejných financí nezbytná. Podle předsedy Svazu měst a obcí Oldřicha Vlasáka by v roce 2013 byly ve státním rozpočtu bez reformy jen peníze na nezbytné výdaje. Kalousek míní, že by k tomu došlo už v roce 2009. "V posledních letech stát často přesouvá kompetence na obce bez dostatečného daňového krytí," namítá Vlasák. Připomněl, že některé dřívější změny, například společné zdanění manželů, už příjmy obcí ohrozily.

Foto: Tomáš Nosil
Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ