Pokud by byla daňová reforma připravovaná ministrem financí Miroslavem Kalouskem schválena, mírně by se snížila celkově daň z příjmu fyzických osob. Daň z příjmu právnických osob by zůstala nezměněna.
Kalousek to uvedl na dnešním setkání s manažery, které organizuje týdeník Euro. Daňovou reformu chce ministr představit v pátek 18. března.
"Celkově nechceme daně zvyšovat, ale nemůžeme si dovolit ani je výrazně snížit," uvedl Kalousek. Zdanění fyzických osob přitom podle něj klesne především úpravami u zdanění osob samostatně výdělečně činných, tedy podnikajících na živnostenský list. "Není tedy pravda, že živnostníkům chceme situaci ztížit," dodal.
Cíle daňové reformy jsou přitom podle Kalouska jednoznačné, a to systém zjednodušit, zprůhlednit a zajistit rovné podmínky pro všechny. Podle dřívějších informací by měla daňová reforma platit od roku 2013. MF přitom v rámci reformy chystá například zrušení valné většiny daňových výjimek, zdanění loterijních firem a zavedení loterijní daně.
Daň z příjmu právnických firem v současnosti činí 19 procent. Vládní koalice přitom podle Kalouska zvažuje zvýšení této daně na 20 procent jako kompenzaci za případné sjednocení daně z přidané hodnoty na méně než 20 procentech. V takovém případě by byl ale plánovaný koncept daňové reformy narušen, upozornil ministr.
Ministr rovněž uvedl, že v rámci reformy sice nenavrhne zrušení zdanění dividend, ale dvojí zdanění zruší jiný způsobem. Současná praxe funguje tak, že firma nejdříve zdaní svůj zisk 19 procenty, a její akcionáři pak z téhož zisku státu odvedou 15 procent při výplatě dividendy. Podle informací z tisku je jednou z variant, že si stát daň z dividend ponechá, ale uleví přímo firmám. To by současnou daň ve výši 31,15 procenta snížilo na 20 procent.