Každý druhý Čech by dnes podle průzkumu nevstoupil do EU

Ekonomika
4. 11. 2011 17:40
Evropská unie.
Evropská unie.

Dvě třetiny obyvatel Česka by hlasovaly proti přijetí eura a členství v Evropské unii není pro Česko přínosem. Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury SANEP. Dluhová krize podle agentury posouvá názory Čechů blíže k euroskepticismu. V případě aktuálního konání referenda o přístupu do EU by totiž téměř polovina Čechů hlasovala proti začlenění České republiky do evropského společenství. Většina veřejnosti se pak domnívá, že by nynější dluhová krize eurozóny mohla vést až k rozpadu EU.

Osmdesát sedm procent respondentů se obává negativních dopadů na českou ekonomiku. Zároveň ale odmítají pomoc zadluženým státům a tři čtvrtiny nevěří, že se Řecko vyhne bankrotu. V souhrnu se více jak polovina respondentů (57,2 %) domnívá, že by dluhová krize eurozóny mohla ohrozit samu existenci Evropské unie.

Většina dotázaných (77 %) rovněž zastává názor, že dluhová krize eurozóny může u obyčejných lidí vyvolat odezvu ve formě masových sociálních nepokojů. Typickým příkladem země, jejíž problémy řeší masovými projevy nesouhlasu, je aktuálně Řecko, kde byla před nedávnem vyhlášena dvoudenní generální stávka.

Více jak dvě třetiny dotázaných (64,1%) souhlasí s požadavkem předsedy vlády Petra Nečase, podle kterého by případný vstup do eurozóny, respektive přijetí eura měly být podmíněny konáním referenda.

Další čtení

Americké akcie oslabily v čele s technologiemi, naopak se dařilo konopí

Ekonomika
12. 12. 2025

Česko má první dvouhvězdičkovou michelin restauraci a osm s hvězdou

Ekonomika
Aktualizováno: 12. 12. 2025 01:05
ilustrační foto

Žijeme si průměrně ze všech států EU. A je nám mírně lépe než dřív

Ekonomika
11. 12. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV