Každý pátý Čech změnil za poslední půlrok práci

Ekonomika
4. 4. 2017 05:35
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Během posledních šesti měsíců vyměnila zaměstnavatele pětina všech pracujících. Loni ve stejnou dobou to bylo 15 procent a v tomtéž období v roce 2014 šlo o 12 procent lidí. Vyplývá to z průzkumu personálně-poradenské společnosti Randstad.

Lepší podmínky v nové práci patřily k nejčastějším motivům změny, jako důvod k odchodu je uvedlo 30 procent dotazovaných. Organizační okolnosti sehrály hlavní roli ve 24 procentech případů změny zaměstnání. Na třetím místě byla touha po změně, která k odchodu motivovala 18 procent pracujících.

"S počtem volných pracovních míst v Česku roste i apetit zaměstnanců. Přestože loni mzdy v některých odvětvích narostly o 15 až 20 procent, nedostatek lidí tlačí firmy k dalším 'pobídkám' pro nové zaměstnance," uvedla ředitelka Randstadu Hana Púllová.

Skladba osob, které nejčastěji měnily práci, zůstává dlouhodobě téměř stejná. Nejčastěji mění práci mladí do 34 let a lidé s nejnižším vzděláním. Nejvýraznější rozdíl proti předchozím obdobím se projevil v poměru mužů a žen, který byl tentokrát vyrovnaný, obvykle převažují muži. Odchody se nejméně dotkly lidí pracujících ve finančních službách, naopak nejvíc v hotelnictví a cateringu.

Pravděpodobnost, že by v následujícím půlroce mohli přijít o zaměstnání, považuje za reálnou, ale ne velkou 19 procent Čechů. Dalších pět procent tuto hrozbu označilo jako velmi vysokou. Možnost pokračování kariéry v případě ztráty práce většině zaměstnanců starost nedělá. Více než tři čtvrtiny nepochybují, že by si dokázaly najít jiné uplatnění u nového zaměstnavatele.

Na 72 procent jich je přesvědčeno, že by bez větších problémů získali srovnatelnou práci jinde. Nejvíce si věří mladí lidé mezi 25 až 34 lety a osoby s vyšším vzděláním. K aktivnímu hledání nové práce se v průzkumu přihlásilo šest procent zaměstnaných, 14 procent připustilo, že se po novém uplatnění lehce poohlíží.

Průzkum se uskutečnil v letošním lednu a únoru prostřednictvím on-line dotazníku u populace ve věku 18 až 65 let, nezahrnuje osoby samostatně výdělečně činné. Minimální velikost zkoumaného vzorku byla 400 respondentů.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/WAVEBREAK

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ