Český svaz tělesné výchovy (ČSTV), který je majoritním akcionářem Sazky, se zatím nedohodl s menšinovými akcionáři na konkrétních jménech kandidátů do představenstva loterijní společnosti. Uvedl to šéf ČSTV Pavel Kořan s tím, že dohodu očekává před úterní valnou hromadou Sazky. "Jednání probíhají, ještě nejsou uzavřena," potvrdil.
Hlavními body programu Sazky bude volba představenstva společnosti, jeho předsedy a místopředsedy. ČSTV již oznámil, že pokud dosavadní předseda představenstva Aleš Hušák do té doby nerezignuje na svou funkci, prosadí jako většinový akcionář jeho odvolání.
Pravomoci představenstva v Sazce budou zřejmě i po jeho novém ustavení značně omezeny. Po vyhlášení konkursu totiž většina pravomocí představenstva i generálního ředitele přešla na insolvenčního správce Josefa Cupku. "V konkursu má představenstvo jen minimální pravomoci, neboť právo nakládat s veškerým majetkem společnosti přechází jeho prohlášením na insolvenčního správce. Pokud konkurs odvolací soud zruší, přejde dispoziční právo k majetku společnosti zpět na představenstvo. To ale toto právo smí vykonávat jen s určitým omezením," uvedl Jan Procházka z advokátní kanceláře Ambruz & Dark.
Na programu valné hromady bude také jmenování generálního ředitele Sazky. Podle Kořana nebude zřejmě funkce generálního ředitele jako v posledních 15 letech spojena s funkcí předsedy představenstva. Do něj ČSTV navrhuje místopředsedu ČSTV Vladimíra Šimíčka, člena výkonného výboru a předsedu Asociace extrémních sportů Marka Hájka a o třetím kandidátovi ještě jedná s Českým olympijským výborem. ČSTV navrhuje svého člena výkonného výboru Zdeňka Kubce, ČOV zase svého finančního ředitele Jiřího Kynose. ČSTV podle MF Dnes nesouhlasí s nominací bývalého místopředsedy představenstva Sazky Romana Ječmínka do představenstva.
Hušák přijde o poslední funkci
Hušák tak v Sazce ztratí poslední funkci. Insolvenční správce Sazky Josef Cupka jej v červnu odvolal z funkce generálního ředitele společnosti. Než bude Hušák odvolán, vybere ČSTV jeho nástupce. ČSTV má podle Kořana vytypovaný velice úzký okruh osob, do kterého patří i bývalý finanční ředitel Sazky Jan Prádler. Jeho nástup do čela firmy ale odmítají největší věřitelé Sazky - skupiny PPF a KKCG.
Valnou hromadu Sazky na 19. července svolala dozorčí rada firmy. Ta při jejím svolání podle mluvčí insolvenčního správce Lenky Tiché předpokládala, že do té doby již vrchní soud rozhodne o odvolání proti rozhodnutí o konkursu Sazky. Mluvčí Vrchního soudu Jan Fořt minulý týden řekl, že soud se kvůli své velké vytíženosti pokusí rozhodnout do konce července.
PPF a KKCG jako největší věřitelé Sazky jsou přesvědčeni, že pro zrušení rozhodnutí o konkursu není žádný faktický ani právní důvod. "Nicméně pokud by přesto vrchní soud přikročil k tomuto kroku, PPF a KKCG coby reprezentanti většiny věřitelů nepochybně v novém řízení znovu rozhodnou o konkursu Sazky. Poté co ČSTV jako majoritní vlastník nevyslyšel naše návrhy, neexistuje totiž žádná jiná cesta k záchraně společnosti. To, že cesta konkursu je správná, ostatně dokazuje i zlepšující se kondice Sazky a plné obnovení její sázkové činnosti v posledních týdnech," sdělil mluvčí PPF Alexej Bechtin.
V dozorčí radě Sazky zasedají zástupci sportovních svazů, jejím předsedou je Kořan. V původně sedmičlenném představenstvu Sazky zůstal už jen jeho předseda Hušák, ostatních šest členů z něj postupně odstoupilo.
Tržby Sazky pomalu narůstají
Tým insolvenčního správce Sazky opět rozjíždí činnost Sazky a nyní očekává nárůst tržeb firmy, které v době vyhlášení konkursu na přelomu května a června klesly na historické minimum.
Sazka se do insolvence a následně do konkursu dostala kvůli problémům se splácením úvěru na výstavbu pražské haly O2 arena. Věřitelský výbor poté schválil úvěrovou smlouvu o objemu celkově až 500 milionů korun, které mají sloužit k zachování běžného chodu firmy. Půjčku se splatností dva roky poskytla společnost Moranda, kterou kontroluje skupina PPF miliardáře Petra Kellnera. Akcionáři Sazky jsou občanská sdružení působící v tělovýchově a
sportu.