Kolik letos zaplatíme <span>za vánoční stromky</span>

Ekonomika
27. 10. 2009 11:50
František Valdman na plantáži. 90 procent stromků pochází z nich.
František Valdman na plantáži. 90 procent stromků pochází z nich.

Vánoční stromky budou stát podobně jako loni.Ceny vánočních stromků i jejich prodej zůstanou letos na loňské úrovni. Nedostatek kvalitních vánočních stromků v Česku nehrozí, nabídka druhů i velikostí bude pestrá. Uvedl to dnes místopředseda Sdružení pěstitelů vánočních stromků František Valdman.

"Sezona těžby bude od 10. listopadu do konce měsíce. Poslední týden už si jezdí zákazníci," dodal. Zájem o produkty pěstitelů začíná už Dušičkami, pokračuje adventem.

Velkoobchodní ceny jsou teď na vyšší úrovni, což by však nemělo změnit cenu pro
zákazníka. "Prodávám stejně jako loni jedli za 350 korun za kus, což je cena jako v roce 1995. Černou borovici nabízím za 180 korun, borovici lesní za 150 korun, stříbrný smrk za 160," potvrzuje Valdman.

Ceny dlouhodobě kolísají o plus minus deset procent. Nyní například stoupla na evropském trhu cena jedle, jíž je nedostatek, měla by ovšem podle Valdmana znovu klesnout. Čistý zisk obchodníků se stromky se pohybuje kolem deseti procent.

České stromy v konkurenci obstojí

František Valdman na plantáži. 90 procent stromků pochází z nich."Pokud se nabízí kvalitní stromy, není problém s odbytem. Od roku 1995, co to dělám, mi nikdy stromy nezbyly," přibližuje Valdman. Letos jich dodá na trh opět tisíce kusů, jedlí a borovic půl na půl. Větší zájem je letos o stříbrné smrky, jako v Rakousku. Pěstování klasických smrků je podle pěstitele neefektivní.

Dovozy z Dánska a Německa nerostou. S dostatečnou kvalitou proto nemají naši pěstitelé problém konkurovat. Dovozy jsou letos dražší, například cena jedle je 400 korun plus doprava. Dováží se téměř výhradně jedle, borovice jako vánoční strom je české specifikum.

V ČR se prodá přes velkoobchody kolem 1,3 milionu kusů vánočních stromů, další statisíce v maloprodeji, obcích a u hajných. Prodej plastových stromků klesá, jejich podíl odhadl Valdman do deseti procent. Pokud roste životní úroveň, lidé kupují živé stromy.

Představa, že nákupem umělého stromku šetříme lesy, je mylná. Zhruba 90 procent stromků se dnes pěstuje na plantážích. Růst jedle trvá sedm až deset let, borovice se dá těžit ve čtvrtém až pátém roce, stříbrný smrk v šestém až sedmém.

Foto: Jan Schejbal, ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad

Ekonomika
11. 7. 2025
ilustrační foto

Cena bitcoinu zlomila další rekord. Krypto posiluje, protože ho chce Trump

Ekonomika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ