Nevýhodná smlouva
Kontrola odhalila, že stát dostává jen polovinu vybraného mýtného
13.05.2013 09:56 Aktualizováno 13.05. 13:48
Náklady na vybudování a provoz elektronického mýtného odčerpaly v prvních pěti letech polovinu jeho výnosů. Vyplývá to ze zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu. Ministerstvo dopravy také uzavřelo smlouvu o zvýšení odměn pro generálního dodavatele, které bylo nevýhodné pro stát. Mýtné pro stát smluvně provozuje firma Kapsch. Podle ní je zavádějící posuzovat výhodnost smlouvy v průběhu období, ve kterém Kapsch systém spravuje. Stejný názor zastává i ministerstvo, které však zároveň připustilo, že systém je nákladný.
V letech 2007 až 2011 se na mýtném vybralo 31,3 miliardy korun, ale náklady na jeho výběr dosáhly 15,6 miliardy. Výběr mýtného sice svůj účel splnil, ale stalo se tak za cenu vysokých nákladů a významného zvýšení ceny za užívání zpoplatněných komunikací. Náklady na jeho výběr dosáhly téměř 50 procent vybrané částky, zatímco u časových kuponů to bylo jen 7,4 procenta, upozornil úřad.
Podle generálního ředitele společnosti Kapsch Karla Feixe výsledky šetření ovlivňují náklady, které bylo nutné vynaložit na stavbu mýtných bran a vybudování celého systému. Podle původního kontraktu má Kapsch za desetiletou obsluhu systému získat 18,5 miliardy s tím, že stát za toto období vybere podle aktuálních odhadů 85 miliard korun. Podíl, který zaplatí společnosti Kapsch, se tím má snížit na 21 procent, dodal Feix.
Ani po skončení kontraktu ale systém pro stát lacino nevyjde, připustil náměstek ministra dopravy Lukáš Hampl. Parametry smlouvy, kterou s dodavatelem uzavřelo ministerstvo v roce 2005, není možné změnit. Je nutné smlouvu nechat doběhnout do roku 2016 a současné zkušenosti promítnout do výběrového řízení na nového poskytovatele, dodal.
Peníze do státní kasy nepřineslo ani zdražování cen u jednotlivých mýtných kategorií. "Jak v roce 2011, tak v roce 2012 došlo k navýšení mýtného o 25 procent, což se však adekvátně nepromítlo do výběru mýtného, a dokonce přineslo i další navýšení nákladů na provoz systému," uvedl úřad.
Důvodem jsou podle kontrolorů mimo jiné nižší sazby mýtného pro vozy emisní třídy Euro V. Dopad tohoto opatření vyčíslilo Ředitelství silnic a dálnic na 685 milionů v roce 2011 a pro rok 2012 ho odhadlo na 815 milionů korun. Negativní vliv slev na výběr mýtného potvrdil i Kapsch.
Úřad také zjistil, že Ředitelství silnic a dálnic firmě Kapsch za roky 2007 až 2011 vyplatilo 499,5 milionu korun za poplatky, které nebyly zahrnuty ve smlouvě. Má jít o poplatky za zprostředkování platby mýtného kartou - takzvané disážio, jejichž hrazení nařídil státu soud. Podle Hampla původní smlouva počítala s mnohem menším objemem bezhotovostního platebního styku, než jak tomu ve skutečnosti bylo. Ředitelství dále podle úřadu začalo zjišťovat a vyúčtovávat uniklé mýtné s tříletým zpožděním.
Stát vybírá elektronické mýto na zhruba 1300 kilometrech převážně rychlostních komunikací. V systému je 649 tisíc aktivních uživatelů, tedy držitelů palubních jednotek. Mýtné platí od roku 2007 vozidla nad 12 tun a od roku 2010 také vozy nad 3,5 tuny, v roce 2011 přibyla zvýhodněná kategorie pro autobusy. Přestože stát loni na mýtném vybral rekordních 8,7 miliardy korun, očekával kolem deseti miliard korun.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.