Během třítýdenní mimořádné kontroly dovozů drůbežího masa do Česka bylo zjištěna závada u 25 z 313 zásilek. Naprostá většina pochybení byla u masa z Polska. Pět zásilek, u nichž byly prohřešky nejzávažnější, bylo vráceno zpět polským výrobcům.
Podle Dubna byly v rámci mimořádné akce zkontrolovány všechny zásilky drůbežího masa směřujícího do Česka v období od 26. září do 18. října. Z celkem 313 zásilek pocházelo 271 z Polska, devět z Německa, osm z Francie, sedm ze Slovenska, šest z Maďarska, tři z Nizozemska, dvě z Itálie a po jedné z Rakouska, Slovinska a Dánska.
Relativně nejzávažnější přestupky byly zjištěny u pěti zásilek z Polska. Ve třech případech šlo o nedodržení teplotního řetězce, ve dvou případech o neznámý původ zboží. Maso o celkové hmotnosti 4755 kilogramů bylo vráceno zpět do země původu, 90 kg masa bylo zlikvidováno v kafilérii.
V pěti případech byly v polském mase zjištěny salmonely. U těchto zásilek bylo dovozci nařízeno tepelné zpracování suroviny, kterým by měly být salmonely zničeny. Česko zároveň varovalo Systémem rychlého varování RASFF ostatní členské země.
"Ve všech případech pochybení následovaly sankce, popřípadě bylo s dotyčnými subjekty zahájeno správní řízení za účelem udělení pokuty a také budou informovány dozorové orgány dotyčné země, odkud závadné zboží pocházelo," uvedl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Josef Duben. Většina chyb byla ovšem v dokumentaci či špatné komunikaci s úřady.
Při kontrolách v místech určení zásilek zjistili kontroloři několik pochybení i u dalších živočišných komodit. Konkrétně šlo o tři případy, v nichž dovozce včas nenahlásil příjem zásilky veterinářům. Šlo celkem o 45 tun zahuštěného mléka z Německa, přes půl tuny vepřového a drůbežího z Polska a 21 tun zmrazených vepřových kůží a plic z Rakouska.
Polsko je v posledních letech nejvýznamnějším dovozem drůbežího masa do České republiky, připadá na něj téměř polovina dovozů. Od začátku letošního roku do konce srpna bylo do ČR dovezeno 60 tisíc tun drůbežího masa, z toho z Polska pocházelo 2 400 tun.
Polské potraviny ale stíhá na českém trhu řada afér. Sérii zpráv o problematických polských potravinách započala loni v únoru takzvaná solná aféra. Firmy zapletené v Polsku do tohoto skandálu prodávaly technickou sůl označenou jako jedlou výrobcům uzenin, zpracovatelům ryb či pekárnám. Polsko přes opakované výzvy nechtělo Česku poskytnout informace o sporných potravinách, u nichž existuje možnost, že se mohly do ČR dostat. Letos se například na českém trhu objevilo koňské výsekové maso z Polska obsahující analgetikum fenylbutazon, které se nesmí dávat zvířatům určeným k lidské stravě.
Mezi polským dovozem je obecně více odhalených závad ale právě kvůli velkému objemu dovozu a také proto, že se z Polska vozí hlavně levný sortiment potravin. Tamní ministr zemědělství Stanislaw Kalemba se k návrhu připojil, aféry s polskými potravinami jsou však podle něj uměle zveličené. Poláci je opakovaně označili za snahu vytlačit polské zboží z českého trhu.