Kontrolu cen u podporovaných energií by měl dělat ERÚ

Ekonomika
4. 4. 2017 17:08
Energetický regulační úřad - pobočka (ilustrační foto).
Energetický regulační úřad - pobočka (ilustrační foto).

Kontrolu cen v oblasti státem podporovaných zdrojů energie by nově měl dělat Energetický regulační úřad, kompetenci má převzít od Státní energetické inspekce. Vyplývá to z návrhu novely zákona o působnosti orgánů České republiky v oblasti cen, kterou ve středu projedná vláda. Návrh je k dispozici na vládních internetových stránkách. Novela má podle ministerstva financí odstranit nejasnosti v legislativě, kdy oblast jednotlivé zákony upravují různě.

MF zjistilo, že Státní energetická inspekce loni neprovedla žádné kontroly a stejně tak ani ERÚ. Důvodem je údajná nejasnost, kdo má kontroly provádět.

"V této tak významné oblasti obnovitelných zdrojů, kam směřují jak ze státního rozpočtu, tak od spotřebitelů, masivní finanční injekce (ročně se vyplácí podpory ve výši zhruba 44 miliard korun) je nezbytné okamžitě zajistit nezpochybnitelnou nápravu," uvádí materiál. Proto také MF navrhuje Poslanecké sněmovně přijmout novelu již v prvním čtení.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Pavlíček Luboš

Další čtení

Škoda Auto: Plán omezení výroby VW nemá na aktivity české automobilky přímý dopad

Ekonomika
10. 7. 2026

Inflace v ČR v červnu zvolnila na 1,5 procenta, srazily ji pohonné hmoty a potraviny

Ekonomika
10. 7. 2026

Hlídač státu: Největšími soukromými příjemci dotací byly loni energetické firmy

Ekonomika
10. 7. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ