Chyba v novele
Krach cestovky? Peníze nemusíte dostat zpět ani v budoucnu
20.06.2013 06:23 Původní zpráva
Krach cestovní kanceláře, zkažená dovolená a problémy dostat zpět všechny peníze, které si lidé za zájezd zaplatili. To je zkušenost, kterou v posledních letech udělalo mnoho z nich. Zabránit jí má novela zákona z pera ministerstva práce a sociálních věcí. Podle pojišťoven je v ní však chyba. Hrozí tak, že lidé ani v budoucnosti nemusejí dostat nazpátek plnou cenu neuskutečněného zájezdu.
Novela zákona o některých podmínkách podnikání v oblasti cestovního ruchu, která je v současnosti v poslanecké sněmovně, zpřísňuje pro cestovky limity pojistného plnění. Tedy částky, na kterou se musejí pojistit pro případ krachu. Důvodem jsou problémy, do kterých se v nedávné době dostalo mnoho lidí. Ti si zaplatili za zájezd, po krachu cestovky ovšem dostali od pojišťoven pouze část jeho ceny. Například jeden z klientů cestovní kanceláře Globaltour po jejím krachu dostal od České podnikatelské pojišťovny dopis, že mu uhradí pouze 5,2 procenta z ceny zájezdu. On přitom zaplatil sto tisíc korun.
Podle pojišťoven ovšem novela ani v budoucnosti nezaručí, že lidé dostanou zpět plnou cenu zájezdu. "Stále bude platit to, že budeme na cestovní kanceláře odkázáni," míní Vlastimil Divoký z ERV Evropské pojišťovny. Některé cestovní kanceláře ve snaze snížit si náklady nebudou podle něj muset dodávat úplné informace o počtu a objemu prodaných zájezdů. "Pokud by se objevila nějaká nepoctivá kancelář i po této úpravě, tak by to opět mohlo znamenat, že by byla podpojištěná," dodal s tím, že by tak někteří klienti nemuseli ani po změně zákona dostat zpět plnou cenu zájezdu.
Jeho slova potvrzuje i Marcela Kotyrová z České asociace pojišťoven. "Na základě těch informací, které dodá cestovní kancelář pojišťovně, se stanoví částka, na kterou bude pojištěna," řekla Kotyrová on-line deníku TÝDEN.CZ. Pokud ta částka bude podle ní malá, bude to stejné jako v současnosti. "Pojišťovny se musí podle zákona o pojišťovnictví držet výplaty pojistného plnění maximálně do limitu, který je nastavený pojistnou smlouvou," dodala Kotyrová.
Nelze samozřejmě vyloučit, že názor pojišťoven je součástí lobbingu proti novele, se kterou nesouhlasí. Ministerstvo pro místní rozvoj si totiž myslí něco jiného než ony. Do návrhu novely podle něj byla vložena ustanovení upravující povinnosti cestovní kanceláře ještě před uzavřením smlouvy o pojištění pro případ úpadku. "Tyto povinnosti se budou vztahovat na poskytování zejména takových údajů, jakými jsou hospodaření cestovní kanceláře, druh a počet zájezdů a tak dále," uvedla mluvčí úřadu Jana Jabůrková. Kromě toho bude cestovní kancelář povinna předkládat pojišťovně pravidelně informace o výši tržeb za zájezdy a další informace se zájezdy souvisejícími a umožnit pojišťovně přístup ke všem dokladům, které souvisejí s pojištěním zájezdů. "Toto by mělo být dostatečné opatření proti podávání špatných nebo neúplných informací ze strany cestovních kanceláří pojišťovnám," dodala Jabůrková.
Co přinese novelizace? |
Novela zákona o některých podmínkách podnikání v oblasti cestovního ruchu mimo jiné zavádí pro cestovky nové limity pojistného plnění. Zatímco v současnosti se musejí pojistit minimálně do výše 30 procent plánovaných tržeb z prodeje zájezdů, nově to má být alespoň ve výši čtyř milionů korun pro cestovní kanceláře, které nabízejí zájezdy leteckou dopravou, a jeden milion korun pro kanceláře prodávající autobusové zájezdy, pokud je oněch 30 procent plánovaných tržeb nižší, než jsou tyto částky. "Cestovní kancelář a pojišťovna jsou povinny zvýšit dohodnutý limit pojistného plnění, pokud okolnosti nasvědčují tomu, že dohodnutý limit pojistného plnění by vedl k omezení rozsahu práva na pojistné plnění," konstatuje se v novele. |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.