Letecký holding bude mít sedm dceřiných společností

Ekonomika
25. 11. 2010 15:39
Problémy ČSA vedly k vytvoření aeroholdingu.
Problémy ČSA vedly k vytvoření aeroholdingu.

Český aeroholding, který vznikne propojením pražského letiště a skupiny Českých aerolinií, bude mít v konečné podobě sedm dceřiných společností a vlastní kapitál téměř 30 miliard korun. Podrobnosti projektu, který ve středu schválila vláda, zveřejnil generální ředitel letiště a prezident ČSA Miroslav Dvořák.

"Vznikne silný kapitálový subjekt, který bude lépe čelit světové konkurenci," uvedl Dvořák. V sesterských firmách bude pod Českým aeroholdingem fungovat pravidelná letecká přeprava, provozování letiště, pozemní odbavení, výcvik pilotů a stewardů, chartery, správa majetku a údržba letadel.

Zpočátku bude mít holding 6200 zaměstnanců. V rámci úspor se ale dá očekávat propouštění tam, kde se činnosti spojených firem překrývají. Zaměstnanci se o záměru dozvěděli až po středečním vládním usnesení, Dvořák má proto na nejbližší dny naplánovánu sérii setkání se zaměstnanci obou firem.

Podle Dvořáka je spojení letiště s ČSA logické. "Ekonomická provázanost z hlediska dopadů do hospodářských výsledků je zásadní," řekl Dvořák. ČSA se podílejí na provozu letiště 45 procenty, a pokud se týká přestupujících cestujících, drží národní dopravce v Praze 90 procent. Všechny propojené firmy prý ušetří na propojení některých činností, například v oddělení IT půjde údajně o stovky milionů korun ročně.

Dvořák odmítl, že by letiště poskytovalo aeroliniím ekonomické výhody, například snižovalo poplatky, prodlužovalo splatnost faktur nebo sdílelo citlivé informace. Právě tuhle možnost nejvíce kritizuje konkurence v čele s Travel Servicem, který zvažuje podání podnětu k Evropské komisi.  

Podle Dvořáka zůstanou podmínky pro všechny aerolinie stejné. "Travel Service bije na poplach, ale co se mu v tuto chvíli děje, je spíše v rovině emocí," řekl Dvořák. Odmítl také možnost, že by se z prostředků ziskového letiště mohla splatit loňská státní podpora pro ČSA ve výši 2,5 miliardy, pokud ji Evropská komise označí za nedovolenou. Travel Service ostře kritizuje vytvoření holdingu, který podle něj slouží jen k záchraně Českých aerolinií

Předseda dozorčí rady ČSA Michal Mejstřík považuje skutečnost, že se ČSA ocitly pod drobnohledem komise, za záruku transparentnosti všech chystaných kroků. Úplné propojení letiště a aerolinií je v Evropě i ve světě ojedinělé. "Zkusme být trochu kreativní a být v něčem lídrem," komentoval to Dvořák. Stát si tak prý zvyšuje hodnotu majetku, upevňuje jeho ochranu a současně zachovává možnost jakoukoliv část holdingu samostatně privatizovat.

Proces privatizace ČSA by měl být znovu zahájen nejpozději do roku 2015, do roku
2012 by ztrátová společnost měla stabilizovat své hospodaření. 

Hospodaření firem budoucího holdingu se zásadně liší. Zatímco ČSA se loni potýkaly s hrozbou ukončení provozu a vykázaly ztrátu 3,8 miliardy korun, letiště je dlouhodobě ziskové. Loni vydělalo miliardu a stejný výsledek očekává i letos. ČSA letos zřejmě skončí v zisku díky prodeji majetku, po odečtení mimořádných položek ale ztráta převýší miliardu korun.

Akciová společnost Český aeroholding jako mateřská firma vznikne ze zbytkového státního podniku Správa Letiště Praha. V prvním pololetí příštího roku budou do holdingu vloženy akcie ČSA a Letiště Praha.

Autor: ČTK Foto: archiv

Další čtení

Pražská burza zavřela na nejvyšší hodnotě v historii, dnes přidala dvě procenta

Ekonomika
9. 5. 2025

ČSÚ: Růst maloobchodních tržeb v březnu zrychlil, dařilo se i turistice a službám

Ekonomika
9. 5. 2025
ilustrační foto

Trump zase počítá. Nově by chtěl Číně snížit cla ze 145 procent na 80

Ekonomika
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ