Liberec žádá dotace z EU. Z výstaviště chce udělat Technopark

Ekonomika
25. 2. 2017 15:00
Nové Technické muzeum, které vybudovala parta nadšenců, otevřeli 5. září v areálu výstaviště v Liberci.
Nové Technické muzeum, které vybudovala parta nadšenců, otevřeli 5. září v areálu výstaviště v Liberci.

Liberec žádá dotace z evropských fondů na přestavbu zchátralého výstaviště na Technopark. Přesunout by se tam měl klub historických tramvají Boveraclub, v plánu je také dílenská akademie. Tu by využila nejen nedaleká střední škola strojní a elektrotechnická, ale také základní školy, kterým dnes dílny většinou chybí. Posloužit by měly dílny také rekvalifikačním kurzům a využít by je mohla i veřejnost.

Historie libereckého výstaviště začala v roce 1851 první výstavou lehkého průmyslu. Pokračovala založením Svazu mezinárodních veletrhů, na kterém se v roce 1925 podílela vedle Liberce také Praha, Frankfurt nad Mohanem, Lipsko a další města. Samotný areál Libereckých výstavních trhů (LVT) vznikl v letech 1920 až 1930. Rozkládá se na ploše více než 6000 metrů čtverečních a stojí na místě původního údolí Jizerského potoka, které bylo na počátku 20. století zavezeno.

Liberecký kraj chtěl dříve areál využít k vybudování Centra vzdělanosti Libereckého kraje, z projektu ale sešlo. Areál je značně zchátralý a nutně potřebuje rekonstrukci. Od září 2014 v něm působí technické muzeum, které opravilo pavilon G. Za soukromým projektem stojí parta nadšenců, muzeum vzniklo bez evropských či jiných dotací a provoz financuje ze vstupného a za pomoci sponzorů. V expozici má tři desítky automobilů a motocyklů a stovky dalších exponátů. Muzeum žádný z vystavovaných exponátů nevlastní, půjčuje si je a expozici pravidelně obměňuje.

Projekt města počítá s využitím dalších chátrajících a nevyužívaných pavilonů výstaviště. "V současném pavilonu E by měl být Boveraclub a je zpracován projekt na dílenskou akademii, která by měla sídlit v nynějším pavilonu I," řekl Kysela. Na expozici tramvají Boveraclubu žádá město zhruba 30 milionů korun z česko-saského programu. "Projekt je zatím v zásobníku a čeká, zda na něj budou peníze," řekl Kysela. Větší šanci má podle něj dílenská akademie, jejíž součástí má být i naučný program. Na tu žádá město dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) a získat může podle náměstka až sto milionů korun.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Petrášek Radek

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ