Liberecký kraj zrušil tendr na správu a údržbu krajských silnic. Zadání desetileté zakázky za 2,25 miliardy korun kritizovala od začátku opozice, připomínky však měli i uchazeči. Kraj proto rozhodl, že zakázku připraví znova, aby se vyhnul tomu, že se někdo z uchazečů odvolá k antimonopolnímu úřadu a zakázku zmaří. Oznámil to liberecký hejtman Stanislav Eichler (ČSSD).Více než dvoumiliardový tendr na léta 2013 až 2023 vyhlásila Krajská správa silnic Libereckého kraje 30. března. Bylo to těsně předtím, než vstoupila v platnost novela, která výrazně zpřísnila podmínky pro zadávání veřejných zakázek. "Zakázka navíc vypadá šitá na míru pro loni založenou krajskou akciovou společnost Silnice LK," řekl již dříve lídr opozičního hnutí Starostové pro Liberecký kraj Martin Půta. Opozice se proto obávala, že to odradí případné další zájemce a kraj pak za údržbu komunikací zaplatí mnohem víc, než by bylo nutné.
Podle hejtmanova náměstka Martina Seppa byly hlavním důvodem zrušení zakázky nejasnosti v některých hodnotících kritériích a kraj také nebyl schopen specifikovat požadavky na zajištění dispečinku. "Ukazuje se, že v současnosti ovlivňují nastavení dispečinku mimo jiné nejasnosti kolem údržby silnic I. třídy, proti předpokladu nebylo dosud ministerstvem dopravy vyhlášeno výběrové řízení na dodavatele," řekl Sepp. V kraji je podle něj údržba státních silnic úzce provázána s údržbou krajských. "Mohlo by se stát, že bychom vysoutěžili řešení, které nebude kompatibilní s údržbou a nastavením dispečinku na silnicích I. tříd."Liberecký kraj dává ročně na provoz správy silnic, opravy a údržbu krajských komunikací zhruba 300 milionů korun. O silnice se ještě loni starala Krajská správa silnic, která byla založena 1. ledna 2002 jako příspěvková organizace kraje. Firma s půlmiliardovým obratem a 340 zaměstnanci spravovala přes 2100 kilometrů komunikací nižších tříd v kraji a údržbu bezmála 400 kilometrů silnic první třídy pro Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Od Nového roku je však jen servisní organizací a práce fyzicky převzala akciová společnost Silnice LK, kterou kraj navzdory obavám opozice z výprodeje majetku loni založil. Podle Seppa je to výhodnější z pohledu daní a také efektivnější.
I když se vypsání tendru na údržbu silnic zpozdí, zimní údržba krajských silnic pro přelom let 2012 a 2013 je zajištěna. Na základě příkazní smlouvy ji provede Silnice LK, smlouvu má do dubna 2013. Pak by měla údržbu převzít firma, jež zvítězí ve veřejné soutěži.
Něco tu nehraje
Firma Silnice LK před pár dny přidělila šestiletý kontrakt na dodávku nafty společnosti Movi Oil, která přitom nemá zkušenosti (jak požadovalo zadání tendru), neboť vznikla v únoru. Druhý uchazeč Čepro byl vyloučen. Podle Čepro je nabídka nevýhodná a podobný názor má i šéf sdružení autodopravců Česmad Bohemia Vladimír Starosta. Informovala o tom liberecká příloha Mladé fronty Dnes.
Podle Starosty mají kamionové firmy dohodu s řetězci na slevu kolem dvou korun za litr oproti ceně pro ostatní řidiče. Silnice LK získaly od firmy Movi Oil slevu 2,15 procenta, což při současných cenách dělá asi 80 haléřů na litru. Cena však nebyla jediným kritériem v soutěži, která byla vypsána těsně před účinností novely zákona o veřejných zakázkách - 30. března.
Movi Oil vlastní Tomáš Blažek, jenž dříve působil v dopravní společnosti BusLine spolu s Jiřím Vařilem, členem dopravního výboru krajského zastupitelstva. BusLine je největším dopravcem, který pro kraj zajišťuje regionální autobusovou dopravu.