Lidé a firmy odevzdali do čtvrteční půlnoci 1,35 milionu daňových přiznání za loňský rok, jde přibližně o 70 procent očekávaného počtu. Finanční správa čeká okolo 1,9 milionu daňových přiznání, zhruba stejně jako loni. Data poskytla mluvčí Finanční správy Petra Petlachová.
Podle ní počet odpovídá počtům podaných daňových přiznání ve stejném období loňského roku. Přiznání je třeba letos odevzdat do pondělí, v případě využití služeb daňového poradce do 3. července.
Lidé tak zatím odevzdali přibližně 1,15 milionu přiznání k dani z příjmu fyzických osob a zhruba 200.000 přiznání k dani z přijmu právnických osob, tedy firem. Loni k 1. dubnu lidé odevzdali 1,94 milionu daňových přiznání. Z toho se 1,7 milionu týkalo daně z příjmů fyzických osob a 0,24 milionu daně z příjmů právnických osob.
Češi mohou daňové přiznání podat více způsoby. Formulář lze na úřad zaslat poštou, donést, nebo podat přes internet. Na internetových stránkách Finanční správy je možné formulář vyplnit včetně kontroly správnosti propočtu a zaslat ho finančnímu úřadu elektronicky buď prostřednictvím daňového portálu, nebo datové schránky.
Finanční správa upozornila, že pokud má daňový subjekt nebo jeho zástupce zpřístupněnou datovou schránku nebo má zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, je povinen podat daňové přiznání pouze elektronicky. A to buď prostřednictvím aplikace Elektronická podání pro Finanční správu nebo přes datovou schránku. Za nedodržení hrozí pokuta 2000 korun. Fyzické osoby přitom zatím elektronicky podali 13 procent přiznání a firmy 88 procent.
V případě, že se podání daňového přiznání opozdí o pět pracovních dnů, sankce poplatníkům nehrozí. Následné sankce za každý den prodlení činí 0,05 procenta ze zaplacené daně. Maximální postih je pět procent z daně či 300.000 korun. Pokud daňové přiznání není odevzdáno vůbec, a to ani po výzvě úřadu, pokuta je minimálně 500 korun. Pokuty pod 200 Kč finanční úřad nevyměřuje.