Lidí bez práce nepatrně ubylo, volných míst je oproti srpnu víc

Ekonomika
8. 10. 2014 09:19
Meziměsíčně v září ubylo 6127 nezaměstnaných (ilustrační foto).
Meziměsíčně v září ubylo 6127 nezaměstnaných (ilustrační foto).

Nezaměstnanost v Česku v září klesla meziměsíčně o 0,1 procentního bodu na 7,3 procenta. Bez práce bylo přes 529 tisíc lidí, o 6127 méně než v srpnu. Počet volných míst se meziměsíčně zvýšil o 1832 na 56,5 tisíce. Výsledky překonaly odhady analytiků, podle nichž měla nezaměstnanost stagnovat. Podle Úřadu práce přispěly k oživení končící dovolené a pokračující sezonní práce.

Meziročně nezaměstnanost klesla o 0,3 procentního bodu a počet volných míst stoupl o 15,1 tisíce.

"Letošní září se meziměsíčním poklesem o více než 6000 osob se zařadilo jako třetí nejúspěšnější v historii," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Zároveň ale upozornil, že trh práce reaguje na signály z reálné ekonomiky až se zpožděním. "Takže dnešní dobrá čísla nemají pro další vývoj ekonomiky signální úlohu," dodal.

Tím, že nezaměstnanost reaguje na ekonomiku se zpožděním, lze podle hlavního ekonoma finanční skupiny Roklen Lukáše Kovandy v dalších měsících čekat stagnaci nebo růst podílu nezaměstnaných. V poslední době totiž přichází informace například o útlumu německé ekonomiky a začne i postupné ukončování sezonních prací. "A to vše navzdory pokračujícímu oživování české ekonomiky," dodal.

Nejvyšší byla míra nezaměstnanosti opět v Ústeckém kraji, a to 10,6 procenta. Druhá nejvyšší nezaměstnanost byla v Moravskoslezském kraji, 9,7 procenta. Nejnižší podíl nezaměstnaných byl tradičně v Praze, a to 5,2 procenta.

Z jednotlivých regionů byla nezaměstnanost nejnižší v okrese Praha-východ (3,4 procenta), na Prachaticku (4,1 procenta) a Pelhřimovsku (4,2 procenta). Nejvyšší podíl nezaměstnaných mělo Mostecko (12,8 procenta), Ústecko (12,5 procenta) a Bruntálsko (12,4 procenta). Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo celkem 65 okresů, nárůst 12. Největší pokles hlásí Pardubicko a Prachaticko, shodně o 3,9 procenta, a naopak největší nárůst Opavsko, o 1,7 procenta.

Na jedno volné pracovní místo připadalo v Česku 9,4 uchazeče, ale třeba na Ústecku to bylo až 37,2 uchazeče, na Sokolovsku 33,3 a na Karvinsku 32,8. Zaměstnavatelé měli podle Úřadu práce v září největší zájem o pracovníky v gastronomii, stavebnictví nebo rostlinné výrobě. Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory, například po obráběčích kovů, zámečnících nebo soustružnících. Mezi lidmi evidovanými na pracovních úřadech však převažovali hlavně pomocní a nekvalifikovaní dělníci, pracovníci ve službách, prodeji a administrativě či stavební a montážní dělníci.

Firmy dávají podle ředitelky Úřadu práce Marie Bílkové přednost proškoleným specialistům s praxí, ale právě takových lidí je v evidenci úřadů málo. "Proto se firmám snažíme vycházet maximálně vstříc. V případě, že víme, co potřebují, jsme schopni pro ně vytipovat ty nejvhodnější uchazeče a připravit je, například v rámci rekvalifikací," doplnila.

V říjnu bude nezaměstnanost podle Bílkové stagnovat, nebo mírně vzroste, a to kvůli utlumování sezonních prací a ukončování pracovních poměrů na dobu určitou. "S největší pravděpodobností se ale nedostane na loňské hodnoty," sdělila.

Autor: ČTK Foto: Karel Šanda

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ