Míra nezaměstnanosti se v letošním druhém čtvrtletí v České republice nezměnila a zůstala na hodnotě 6,8 procenta. Nezaměstnaných bylo 350 900, což je proti stejnému období loňského roku jen o 500 méně. Výrazně ale narostl počet lidí, kteří jsou bez práce déle jak jeden rok.
Počet dlouhodobě nezaměstnaných se zvýšil o 18 tisíc na 155 400. "Podíl dlouhodobě nezaměstnaných z celkového počtu nezaměstnaných osob dosáhl již 44,3 procenta," uvedl Český statistický úřad.
Nízkou míru nezaměstnanosti podle nich ale trvale mají vysokoškoláci, a to 2,5 procenta, a lidé s maturitou, 4,8 procenta. Naproti tomu ve skupině lidí se základním vzděláním je nadále vysoká míra nezaměstnanosti - 28,3 procenta. Mezi lidmi se středním vzděláním bez maturity je nezaměstnaných 7,4 procenta. Oproti prvnímu čtvrtletí se průměrný počet nezaměstnaných snížil o 18 300 lidí.
ČSÚ vychází z obecné míry nezaměstnanosti podle metodiky Mezinárodní organizace práce (ILO), což se promítlo do rozdílu mezi výší obecné míry nezaměstnanosti a míry registrované nezaměstnanosti ministerstva práce a sociálních věcí. Tendence vývoje obou měr byly ale podobné, míra registrované nezaměstnanosti byla ve druhém čtvrtletí 8,4 procenta.
Statistici zjišťovali i údaje o nepracujících, kteří ale zaměstnání ani nehledají, ačkoli tvrdí, že by pracovat chtěli. Ve druhém čtvrtletí jich bylo 176 500, tedy o 7900 méně než o rok dřív. Většina občanů, kteří by chtěli pracovat, podle statistiků ale nemůže hned nastoupit do případného zaměstnání. Nejpozději do 14 dnů je schopno nastoupit 55 900 lidí, uvedl ČSÚ.
Podíl zaměstnaných ve skupině lidí od 15 do 64 let stoupl ve druhém čtvrtletí meziročně 0,8 bodu na 66,5 procenta. Statistici ale v této souvislosti upozornili na to, že silné poválečné ročníky se už přesouvají do věkové skupiny 65 let a výše a na pracovní trh přicházejí populačně slabé ročníky z poloviny 90. let minulého století.