Těžařská společnost Litvínovská uhelná požádala báňský úřad o povolení těžby v ochranných pilířích lomu ČSA, které brání sesuvům půdy a zničení objektů na povrchu. Už v dubnu jí úřad povolil používat metodu chodbicování, která je šetrnější k povrchu. Píše to E15. Pokud úřad povolení udělí, mohla by společnost v lomu získat více než 20 milionů tun hnědého uhlí. Obec Horní Jiřetín, občanské sdružení Kořeny i stát s šetrnou těžbou za určitých podmínek souhlasí.
Báňský úřad má na rozhodnutí 30 dnů. Povolením těžby by Litvínovská uhelná, kterou ovládá Jan Dienstl, zároveň vyřešila problém, odkud dodávat uhlí do elektrárny Chvaletice, kterou letos v březnu koupila od ČEZ.
Pilíře chrání před zničením obec Černice a zámek Jezeří. "Hlubinná těžba se nesmí pod povrchem přiblížit k domům v Černicích, k arboretu pod Jezeřím a k silnicím," řekl E15 starosta Horního Jiřetína Branko Glavica.
"Plán dotěžit uhlí v závěrných svazích lomu ČSA chodbicováním považujeme za přijatelný v místech, kde neohrozí domovy lidí, přírodu nebo stabilitu svahů Krušných hor," uvedla Tereza Otcovská z Kořenů.
Palivový kombinát Ústí, který zastupuje v řízení Českou republiku jako vlastníka pozemků na pilířích, podmiňuje těžbu mimo jiné uzavřením dohody se společností Litvínovská uhelná. V ní by byla jednoznačně stanovena odpovědnost těžaře za vypořádání veškerých škod vzniklých v souvislosti se zamýšlenou těžbou a za následnou sanaci a rekultivaci pozemků.