Proti velkým hráčům
Lítý boj malých bank o místo na trhu
07.02.2015 15:06 Analýza
Malé banky dokázaly za dobu své existence od velkých hráčů na trhu získat už přes 1,7 milionu zákazníků. Stojí před nimi však další výzvy - přeměnit klienty na opravdu aktivní a rozpůjčovat jim více peněz. Někdo sází na rozvoj poboček, jiní cílí na internetové služby.
Podobně jako v případě telekomunikací, kde řadu let zatuhlý trh přece jen mírně rozhýbal vstup virtuálních operátorů a jejich nabídek, měl stejný efekt vstup malých bank na ještě "zatuchlejší" český bankovní trh. Za dobu své krátké existence dokázaly sebrat tradičním velkým bankám už 1,7 milionu klientů a dál rostou slušným tempem.
"Tradiční banky nástup nových bank ze začátku podceňovaly a braly je na lehkou váhu. Vidíme ale, jak do svých nabídek začínají postupně zařazovat například výhodnější varianty účtů, odměny za řádné splácení půjček nebo možnost volby bankovek při výběrech z bankomatů," řekl časopisu TÝDEN Michal Strcula, generální ředitel Air Bank, která patří do skupiny nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.
Zatímco právě nulové poplatky byly lákadlem minulosti a tento efekt pomalu pomíjí, vlivem rozvoje moderních technologií se boj pomalu přesouvá do digitální sféry na internet a do aplikací chytrých telefonů.
Tuzemské zavedené banky patří dlouhodobě - právě díky vysokým poplatkům - mezi jedny z nejziskovějších v celé Evropě, což se ukazovalo na vyplacených dividendách jejich zahraničním matkám. Zlaté časy se chýlí ke konci. Na vině jsou aktuální nízké úrokové sazby a postupný rozvoj malých bank, kteří jim ukrajují stále větší koláč klientů. Malé banky za uplynulé dva roky prakticky zdvojnásobily tržní podíl. Banky z "Velké trojky" - Česká spořitelna, Komerční banka a ČSOB - ale stále drží téměř šedesát procent vkladů a přibližně 55 procent úvěrového trhu. Jejich podíl se ale postupně smrskává.
* Jak malé banky chtějí nalákat další vlnu klientů?
* Jak na vyzyvatele odpovídají tradiční velké banky? Mají už z konkurence respekt?
* Jsou opravdu Češi tak konzervativní, že potřebují bankovní pobočky, nebo to jde i bez nich?
To vše se dočtete v aktuálním vydáním časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 9. února 2015.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.