Počet slevových serverů na českém trhu se za uplynulý rok snížil ze 180 na nynějších 90. V pátek na sebe podal insolvenční návrh menší slevový portál Hypersleva.cz, ukončuje kvůli tomu svou činnost. Další krachy slevových serverů podle odborníků budou následovat.
Portál Hypersleva.cz (nikoliv Hyperslevy.cz) byl z hlediska obratu na konci loňského roku třicátým největším slevovým serverem. Loni se jeho ztráta prohloubila na 3,1 milionu korun z 1,6 milionu o rok dřív. Podle návrhu na insolvenci má závazky po splatnosti zhruba 1,5 milionu korun.
Podle ředitele vyhledávače slev Skrz.cz Petra Kováčika přichází pro menší slevové servery těžké období z hlediska toků hotovosti. "Portály, které tlačí svůj provoz pouze z cashflow a budoucích závazků, mohou toto dělat pouze do doby, kdy jejich prodeje neustále rostou. Jakmile přijde pokles, tak už jim to přestane vycházet," popsal Kováčik.
Skrz.cz má informace o asi pěti dalších serverech, které mají podobné problémy. Po Vánocích totiž na slevovém trhu následuje z hlediska e-commerce nejhorší období měsíců února a března. První slevové servery začaly v Česku fungovat na jaře 2010 a o rok později jejich počet překročil 200. Od té doby počet portálů klesá.
Systém hromadných slev funguje tak, že snížení ceny obchodníci či poskytovatelé služeb umožní poté, co si produkt zakoupí stanovený počet zákazníků. Lidé získají výrazné slevy a podnikatelé zase zaplní volné kapacity svých služeb nebo prodají zboží starších kolekcí. Vybírat z přehršle slev můžete na stránce http://slevy.tyden.cz.
Na slevových portálech pravidelně nakupuje čtvrtina Čechů, vyplynulo z posledního průzkumu agentury Incoma GfK pro společnost MasterCard. Z nich 89 procent je s nákupem se slevou spokojeno.
Slevové servery loni zvýšily tržby o 61 procent na 2,9 miliardy korun, uvedl už dříve portál Slevin.cz. Nejvíc peněz na českých slevových portálech lidé utratili v listopadu, kdy nakoupili zboží a služby se slevou v hodnotě 362 milionů korun.