Majitelem Sazky je Sázková kancelář kontrolovaná PPF a KKCG

Ekonomika
1. 11. 2011 12:01
Sazka má s definitivní platností nového majitele.
Sazka má s definitivní platností nového majitele.

Firma Sázková kancelář kontrolovaná společnostmi PPF a KKCG podepsala s insolvenčním správcem loterijní společnosti Sazka Josefem Cupkou poslední dokumenty, které jí umožňují Sazku oficiálně převzít. Generálním ředitelem Sazky se stal Kamil Ziegler, předsedou představenstva Tomáš Rybáček, oba z PPF.

"Budeme se snažit, aby se Sazka dostala opět mezi nejvýznamnější firmy v ČR. Chceme minimálně tři čtvrtiny těch tržeb, které byly stabilní v těch uplynulých letech," uvedl Ziegler. Nyní je Sazka na zhruba 54 procentech loňských tržeb a u číselné loterie Sportka na necelých 40 procentech. Z loterií má v současnosti Sazka tržby ve výši zhruba 70 milionů Kč týdně.

PPF a KKCG již v pondělí oznámily, že prostřednictvím Sázkové kanceláře dokončily transakci, jejímž výsledkem je převzetí veškeré sázkové a loterijní činnosti Sazky. "Transakce, která byla již vypořádána, získala všechny potřebné souhlasy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a ministerstva financí. Sázková kancelář tak splnila k dnešnímu dni všechny podmínky dané kupní smlouvou s insolvenčním správcem Sazky," sdělila PPF.

Insolvenční správce Cupka nyní bude spravovat závazky původní Sazky i peníze, které získala z prodeje podniku. "Nelze odhadnout, jak dlouho vypořádání věřitelů bude trvat," uvedl. Vše záleží podle něj například i na vypořádání sporů, kterých jsou nyní stovky.

Společný podnik PPF a KKCG Sázková kancelář získal Sazku ve výběrovém řízení. Za Sazku nabídl nejvyšší částku 3,81 miliardy Kč. Insolvenční správce Cupka podepsal smlouvu s vítězem tendru koncem září. Skupina Penta, která se tendru kvůli jeho údajné nezákonnosti nezúčastnila a mimo soutěž nabídla za Sazku pět miliard korun, podala žalobu na neplatnost této smlouvy. Ta ale nemá odkladný účinek.

Analýza: Sazka byla podhodnocená

Analýza České spořitelny potvrzuje, že Sazka neměla být za daných podmínek skupinám PPF a KKCG prodána, ale že insolvenční správce měl vyhlásit nový, férový tendr. Zrealizováním prodeje Sazky tak jednoznačně došlo k poškození stovek drobných věřitelů, a to způsobem, jaký nemá v posledních deseti letech v České republice obdoby, píše ve svém vyjádření společnost Penta.

"Podhodnocení Sazky o 1,3 miliardy korun dokazuje, že nabídka Penty ve výši 4,65 miliardy korun (plus 350 milionů korun za závazky, které vznikly po prohlášení konkurzu) plně odpovídala reálné hodnotě podniku Sazka a měla být jednoznačně brána v potaz," uvedl za Pentu Martin Danko.

Jsme přesvědčeni, že nová fakta v případu Sazka posílí naši právní pozici v žalobách, které jsme již podali s cílem zneplatnit její prodej.

Autor: ČTK Foto: Karel Šanda

Další čtení

Koruna se po čtyřech letech dostala pod 21 Kč/USD, posiluje i k euru

Ekonomika
1. 7. 2025

Státní rozpočet měl v pololetí schodek 152,4 mld. Kč, nejnižší od pandemie

Ekonomika
1. 7. 2025

Zámek v Litomyšli letos zažívá vysoký zájem turistů

Ekonomika
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ