Malá úroda ovoce se projevila na fungování pěstitelských pálenic, například v Třebízi na Kladensku podle jednatelky Stanislavy Formánkové letošní sezonu vynechali a měli technickou odstávku. Do pálenice ve Zvoleněvsi na Kladensku letos přinesli pěstitelé přibližně o polovinu ovoce méně než loni. Uvedla to jednatelka pálenice Hana Laláková.
Letošní úroda ovoce, peckovin, jablek i hrušní byla nízká. Navíc, protože je ve Zvoleněvsi velký kotel na pálení, musí se sejít najednou tolik zakázek nebo jedna velká, aby se vyplatilo s pálení vůbec začít. "Kdyby to bylo pro člověka, který chce mít vypáleno pouze ze svého kvasu, tak musí mít buďto 550 kilogramů ovoce nebo 400 litrů kvasu," uvedla Laláková. Někdy se proto skládá více lidí dohromady, ale vždy s tím musí všichni souhlasit.
Ve Zvoleněvsi letos pálili meruňky a švestky, trendy vždy záleží na tom, co se pěstitelům urodí. V regionu se také hodně pěstují jablka. Litr padesátiprocentní lihoviny z vlastního kvasu vyjde ve Zvoleněvsi na 141 korun, v případě kompletního zpracování ovoce včetně výroby kvasu a pálení stojí litr padesátiprocentní pálenky 171 korun.
Ve Zvoleněvsi se věnují kromě pěstitelského pálení také vlastní výrobě likérů a pálenek značky Bonfier. Podle Lalákové je dlouhodobě největší zájem o slivovici. Mezi raritami, které zde vyráběli, byly například pomerančovice a mandarinkovice.
V Třebízi se rozhodli, že sezonu nezahájí, k tomuto závěru dospěli už na jaře, kdy začalo být jasné, že úroda ovoce bude malá. Zda se provoz příští rok rozjede, bude podle Formánkové rozhodnuto příští rok na jaře, opět podle situace pěstitelů.