Marksová míří do Číny jednat o zamezení dvojího pojistného

Ekonomika
28. 9. 2016 09:44
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) bude ve čtvrtek jednat v Číně s představiteli tamního ministerstva pro lidské zdroje a sociální zabezpečení. Hlavním tématem bude dohoda, která má mimo jiné odstranit dvojí odvody pojistného zaměstnanců vyslaných z Česka do Číny. Vyplácení dvojího pojištění zatěžuje české podniky, počet firem z Česka působících v Číně přitom stoupá. Uvedlo to ministerstvo práce a sociálních věcí.

"Cílem cesty je ukončit tříletou přestávku v otázce zamrzlého jednání o smlouvě o sociálním zabezpečení. Čína totiž zavedla v roce 2011 reformu sociálního pojištění, která do systému začleňuje výslovně i zahraniční pracovníky," informoval mluvčí ministerstva Petr Habáň. Zavedení pojistného znamená výrazné zvýšení nákladů českých podniků na vyslané zaměstnance do Číny.

Marksová odjela do Číny v úterý, bude předsedat jednomu z bloků konference o reformě sociální ochrany, která je součástí projektu mezi EU a Čínou. Zemi ministryně navštívila už letos v červnu, kdy s dalšími vládními kolegy doprovázela premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) na cestě, která měla prohloubit česko-čínskou ekonomickou spolupráci.

Česko-čínské vztahy patří mezi priority české zahraniční politiky. Letos na jaře navštívil Prahu čínský prezident Si Ťin-pching. S prezidentem Milošem Zemanem podepsali smlouvu o strategické spolupráci, ministři například memoranda o porozumění v průmyslu, dopravě, zdravotnictví nebo školství.

Český vývoz do Číny dosáhl předloni 45,5 miliardy korun, dovezlo se zboží za 464,2 miliardy korun.

Výrazně se z českých firem v Číně prosazuje automobilka Škoda Auto. Mezi další patří například Škoda Electric, která v březnu 2014 podepsala kontrakt za více než 1,1 miliardy korun na dodávku elektrických pohonů a motorů pro 40 souprav metra. Mateřská Škoda Transportation poskytla společnosti CSR Sifang z třímilionovém města Čching-tao na východě Číny desetiletou licenci k technologiím na výrobu až 400 tramvají Škoda ForCity. Loni představila novou tramvaj 27T, údajně nejmodernější na čínském trhu.

V Číně působí i skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. V zemi nabízí spotřebitelské úvěry pod značkou Home Credit a investuje v oblasti biotechnologií. Její společnost Sotio v Pekingu otevřela laboratoře vyvíjející prostředky proti nádorovým onemocněním. Na čínském trhu se uplatnily také KOH-I-NOOR Hardtmuth nebo Ravak.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Krumphanzl Michal

Další čtení

Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad

Ekonomika
11. 7. 2025
ilustrační foto

Cena bitcoinu zlomila další rekord. Krypto posiluje, protože ho chce Trump

Ekonomika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ