Méně kontrol, vyšší pokuty. U porušování cen padla hranice 400 milionů

Ekonomika
22. 4. 2018 12:12
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Úřady loni sice méně kontrolovaly porušování cenových předpisů, za prohřešky však uložily vyšší pokuty. Počet kontrol sice klesl o 310 na 2876 kontrol, za zjištěné nedostatky však padly nepravomocné pokuty v celkovém objemu 408 milionů korun. Proti roku 2016 je to nárůst o 110 milionů korun. Uvádí to zpráva o činnosti cenových kontrolních orgánů za loňský rok, kterou vládě předložila sněmovna.

Objem pravomocně uložených pokut loni meziročně vzrostl zhruba o 100 milionů korun na 179 milionů korun. Potrestaní viníci nakonec uhradili pokuty v objemu 9,2 milionu korun, zatímco o rok dříve to bylo 26 milionů.

Nejvyšší podíl na uložených pokutách měl loni Energetický regulační úřad, který pravomocně potrestal porušování cen v energetice celkovou sumou 112 milionů korun. Při kontrolách cen tepla nejčastěji zjistil uplatňování nepřiměřeného zisku a neoprávněné náklady. Šlo hlavně o odpisy, které neodpovídaly skutečné výši majetku, nebo o zahrnutí neoprávněných nákladů, jako jsou odměny statutárního orgánu společnosti.

Státní energetická inspekce loni uložila nepravomocné pokuty za téměř 60 milionů korun. Kontrolovala hlavně fotovoltaické elektrárny, zaměřila se i na kombinovanou výrobu elektřiny a tepla, bioplynové stanice nebo spalování biomasy.

Regulační úřad ani inspekce však loni nekontrolovaly dodržování cenových předpisů u podpory obnovitelných zdrojů energií. Důvodem je znění zákona o cenách, které dává pravomoc ke kontrole oběma uvedeným institucím, zatímco energetický zákon dává tuto pravomoc Energetickému regulačnímu úřadu. Podle vlády to není žádoucí stav, není ale neobvyklý. Přístup ERÚ podle vlády ve svém důsledku znamená, že nad oblastí, ve které se objem vyplácených podpor loni pohyboval nad 44 miliardami korun, není vykonáván cenový dozor.

Bývalá vláda předložila do Sněmovny návrh zákona, který rušil postavení Státní energetické inspekce jako cenového kontrolního orgánu podle zákona o cenách. Poslanci o něm však do voleb nestihli rozhodnout.

Specializovaný finanční úřad loni kontroloval například ceny pitné vody. Zjistil mimo jiné zahrnování neoprávněných nákladů i špatné propočty pro určení přiměřeného zisku.

Při kontrole cen v pohřebnictví zjistil porušení případů v 16 případech. Šlo třeba o vyšší než stanovenou cenu za pronájem obřadních místností pro smuteční místnosti. Některé pohřební firmy si neoprávněně zahrnovaly do cen odměny a bonusy členů svých statutárních orgánů.

Autor: ČTK Foto: archiv

Další čtení

Analýza: Počet podnikatelů překročil dva miliony, je jich nejvíce od roku 2022

Ekonomika
14. 7. 2025
Donald Trump dostal od EU ostrý vzkaz

Absolutně nepřijatelné, vzkázala EU Trumpovi k jeho třicetiprocentním clům

Ekonomika
Aktualizováno: 14. 7. 2025 16:06

Cena kryptoměny bitcoin poprvé překročila hranici 123 000 dolarů

Ekonomika
Aktualizováno: 14. 7. 2025 16:03

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ