Mero se zajímá o slovenský Transpetrol

Ekonomika
10. 8. 2007 08:28
bez popisku 18324
bez popisku 18324

Česká státní firma Mero ČR zvažuje, že se zúčastní aukce akcií společnosti Jukos Finance, která proběhne patnáctého srpna. Nizozemská dceřiná firma kolabujícího ruského Jukosu vlastní 49 procent slovenského monopolního přepravce ropy Transpetrol.

Jukos Finance je velmi zajímavým soustem. Kromě podílu v Transpetrolu má na účtech balík peněz za prodej majoritního podílu v litevské rafinerii Mažeikiu, kterou ovládl polský PKN Orlen. Hodnota Jukos Finance se odhaduje v přepočtu na více než 30 miliard korun.

Mero (mezinárodní ropovody) vlastní a provozuje českou část ropovodu Družba a ropovod IKL z německého Ingolstadtu. Transpetrol naopak kontroluje slovenskou část Družby, zabývá se rovněž skladováním ropy. Mero je monopolním přpravcem ropy do Česka a největším skladníkem strategických zásob ropy.

Padesát jedna procent Transpetrolu, tedy majoritní podíl, vlastní slovenský stát. Ten prodal část firmy v roce 2002 ruskému Jukosu, který byl zlikvidován zásahem Kremlu a ruských úřadů pro údajné daňové úniky ve výši kolem 27 miliard USD.

Foto: mero.cz

Autor: - mot -

Další čtení

ilustrační foto

Ropa i plyn zdražují. Trump chce chránit klíčový Hormuzský průliv

Ekonomika
3. 3. 2026
ilustrační foto

Česku se daří. Ekonomika loni stoupla víc, než se čekalo. Roste i zaměstnanost

Ekonomika
Aktualizováno: 3. 3. 2026 10:15

ČNB loni zadržela 1682 padělaných a pozměněných peněz, nejméně od roku 2020

Ekonomika
3. 3. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ