Meziroční inflace v březnu stoupla na 2,6 procenta z únorových 2,5 procenta, odhaduje většina analytiků. Důvodem růstu je pouze meziroční srovnávací základna. Někteří ekonomové ovšem očekávají i pokles meziroční inflace, a to až k 2,3 procenta. Český statistický úřad zveřejní údaje o březnové inflaci v pondělí 10. dubna.
"V důsledku poklesu cen potravin i pohonných hmot očekáváme, že meziměsíční spotřebitelská inflace v březnu poroste opravdu marginálně. Díky nízké srovnávací základně však meziroční inflace zrychlila na úroveň 2,6 procenta, tedy nad úroveň inflačního cíle ČNB," uvedla analytička Raiffeisenbank Monika Junicke.
Růst inflace až na na 2,7 procenta očekává hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda. "Inflaci táhne nahoru jak její jádrová složka, tak kolísavé ceny pohonných hmot a potravin, například zeleniny," uvedl. V průběhu roku pak podle něj postupně bude růst cen potravin zmírňovat, stejně jako růst cen benzínu a nafty.
Ekonom Komerční banky Viktor Zeisel se ovšem domnívá, že inflace v březnu mírně zvolnila. "Domníváme se, že svého vrcholu již inflace dosáhla v únoru, kdy na svých maximech byly meziroční růsty cen pohonných hmot a potravin. Ty by měly v následujících měsících zvolňovat. Podle našeho odhadu tak inflace v březnu dosáhla 2,4 procenta," uvedl. I přesto by to ovšem podle něj neměl být důvod k tomu, aby ČNB odkládala konec kurzového závazku. "Očekáváme totiž, že inflace bude přestřelovat (dvouprocentní) cíl centrální banky i po celý rok 2017 a 2018," dodal.
Zpomalení inflace očekává i analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. "V únoru k meziměsíčnímu růstu cen významně přispěly potraviny. V březnu by však měl být příspěvek potravin do inflace lehce záporný, podobně jako v případě pohonných hmot. V souhrnu tak očekávám, že v březnu spotřebitelské ceny oproti únorovým poklesnou o 0,1 procenta. V meziročním srovnání by měla březnová inflace zpomalit na 2,3 procenta," uvedl.