Meziroční inflace v lednu dosáhla dvou procent

Ekonomika
9. 2. 2017 16:30
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Meziroční inflace v lednu dosáhla dvouprocentního inflačního cíle České národní banky, možná jej mírně překročila. Vyplývá to z odhadů analytiků. Inflaci podporuje růst cen potravin, rostoucí ceny ropy i zvyšování cen v restauracích kvůli zavedení elektronické evidence tržeb (EET). Údaje zveřejní Český statistický úřad v pátek 10. února.

"Lednová inflace by se měla udržet na dvouprocentním cíli centrální banky a v dalších měsících ho začít již mírně přestřelovat," řekl analytik ING Bank Jakub Seidler. Rychlejší růst cen očekává v lednu u cen pohonných hmot a potravin, i cen tzv. jádrové inflace, která odráží příznivý ekonomický vývoj a zrychlující růst mezd. Obecně podle něj patří odhady lednové inflace k těm složitějším, protože řada cen se mění na začátku roku. ČNB předpokládá lednový růst cen 1,9 procenta, připomněl.

Analytik Generali Investments Radomír Jáč míní, že leden vykáže jen minimální změnu v meziroční inflaci, jež v prosinci dosáhla dvou procent. Ceny potravin, alkoholu a tabáku by měly v lednu působit na zpomalení růstu cenové hladiny, totéž bude zřejmě platit u cen energií pro domácnosti. Směrem k vyšší meziroční inflaci budou působit ceny pohonných hmot a zřejmě i ceny ve veřejném stravování a ubytování, kde bude doznívat efekt zavedení EET.

EET by mohla přispět jednou nebo dvěma desetinkami k celkové inflaci, doplnili analytici Raiffeisenbank. Celkově jejich odhad počítá s růstem spotřebitelských cen o 0,7 procenta meziměsíčně, což odpovídá zrychlení meziročního tempa růstu na 2,1 procenta.

Analytici Komerční banky předpovídají lednovou inflaci také na 2,1 procenta. "Silný efekt statistické základny cen potravin a pohonných hmot bude tlačit inflaci na začátku roku nahoru. Na druhou stranu regulované ceny budou jejich tlak z velké míry kompenzovat," uvedli.

Analytika společnosti Chytrý Honza Františka Bostla by nepřekvapila inflace 2,5 procenta. Nahrává tomu podle něj prudký růst cen zboží i služeb téměř na všech frontách. Důvodem je nejen růst mezd, ale především růst cen energetických a průmyslových komodit. Také by se mělo v inflaci začít promítat zdražení úvěrů, respektive vyšší úrokové sazby bank. "ČNB na inflaci nyní nemůže reagovat jinak, než ukončením intervence. Opravdu netuším, jaký další důvod by bankovní rada potřebovala pro návrat ČR k měnové normalitě, tedy k růstu úrokových sazeb," uvedl.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Švancara Petr

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ