Meziroční inflace v září stoupla na 2,7 procenta

Ekonomika
6. 10. 2017 13:46
Hlavním tahounem růstu inflace jsou i potraviny (ilustrační foto).
Hlavním tahounem růstu inflace jsou i potraviny (ilustrační foto).

Meziroční inflace v září stoupla na 2,7 procenta ze srpnových 2,5 procenta, vyplývá z odhadů analytiků. Meziročně totiž stouply podle ekonomů především ceny potravin, například másla a také ceny bydlení. Meziměsíčně by ovšem měly ceny podle odhadů mírně klesnout. Český statistický úřad zveřejní údaje o zářijové inflaci v pondělí 9. října.

"V meziročním srovnání zůstávají hlavním tahounem růstu spotřebitelské inflace potraviny a dále náklady spojené s bydlením a energiemi," uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. Meziroční růst cen podle něj tak zůstává bezpečně nad dvěma procenty, což otevírá ČNB prostor pro rychlejší zvyšování úrokových sazeb.

I podle hlavního ekonoma Cyrrus Lukáše Kovandy v meziročním vyjádření stále znatelně zdražují potraviny zejména kvůli vyšší cenám mléka a horší úrodě obilovin. Podle něj kumulace inflačních tlaků přiměje ČNB ke zvýšení úrokových sazeb začátkem listopadu.

"Inflace by v září měla zrychlit. To podle nás bude dalším argumentem pro ČNB, aby na svém listopadovém zasedání zvýšila sazby," uvedl i ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Ramík Drahoslav

Další čtení

Veletrh Amper v Brně letos zahrnuje i energetiku a elektromobilitu

Ekonomika
17. 3. 2026

Nová Huť v Ostravě hodlá snížit počet zaměstnanců, odejít může až 270 lidí

Ekonomika
16. 3. 2026

ČNB: Běžný účet platební bilance skončil loni v přebytku 62,6 miliardy Kč

Ekonomika
16. 3. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ