Meziroční inflace zpomalila. Důvodem bylo menší zdražování

Ekonomika
11. 12. 2017 09:33
Meziroční inflace v listopadu zpomalila. Důvodem bylo menší zdražování potravin (ilustrační foto).
Meziroční inflace v listopadu zpomalila. Důvodem bylo menší zdražování potravin (ilustrační foto).

Meziroční růst spotřebitelských cen v listopadu zpomalil na 2,6 procenta z říjnových 2,9 procenta. Důvodem bylo menší zdražování potravin a nealkoholických nápojů. Meziměsíčně ceny stouply o 0,1 procenta, což ovlivnilo zejména zvýšení cen pohonných hmot v dopravě. Uvedl to Český statistický úřad. Meziroční inflace byla v souladu s odhady České národní banky.

Inflace již v říjnu podle analytiků dosáhla svého maxima a nyní bude pomalu klesat. Centrální banka tak podle ekonomů nemusí zvyšovat úrokové sazby již příští týden, ale spíše až v únoru. "Meziroční inflace v listopadu ustoupila ze svého pětiletého maxima, když vypadlo z její báze razantní zvýšení cen potravin z loňského listopadu," uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Prosinec podle něj pravděpodobně přinese další pokles meziroční inflace a prosincové měnové jednání ČNB spíše změnu sazeb nepřinese.

Za celý letošní rok průměrná inflace zřejmě podle hlavního ekonoma Cyrrus Lukáše Kovandy vykáže 2,5 procenta. "Setrvá tak bezpečně v tolerančním pásmu cílování inflace České národní banky, která se tak k dalšímu zvýšení sazeb pravděpodobně uchýlí až v příštím roce," uvedl.

Podle dat Českého statistického úřadu mezi potravinami meziročně nejvíce opět zdražilo máslo, a to o 33,3 procenta. V porovnání s říjnem byl nárůst jeho ceny o zhruba 17 procentních bodů nižší. Proti předchozímu měsíci zpomalilo zdražení také u mléka, sýrů, ovoce a nealkoholických nápojů. Zelenina po říjnovém meziročním zdražení o 10,4 procenta zlevnila v listopadu o 2,3 procenta.

Meziměsíční růst inflace ovlivnily ceny v dopravě, zejména kvůli zdražení pohonných hmot o 1,6 procenta. Mezi potravinami byly vyšší ceny hlavně u vajec, které byly proti říjnu dražší o 37,8 procenta.

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com/StockSnap

Další čtení

Americké akcie oslabily v čele s technologiemi, naopak se dařilo konopí

Ekonomika
12. 12. 2025

Česko má první dvouhvězdičkovou michelin restauraci a osm s hvězdou

Ekonomika
Aktualizováno: 12. 12. 2025 01:05
ilustrační foto

Žijeme si průměrně ze všech států EU. A je nám mírně lépe než dřív

Ekonomika
11. 12. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV