Ministerstvo dopravy bude mít vliv na aerolinky

Ekonomika
20. 3. 2007 14:56
Budova ČSA
Budova ČSA

Budova ČSANejvětším současným akcionářem Českých aerolinií je ministerstvo financí s 57 procenty, 35 procent akcií kontroluje Česká konsolidační agentura. Ta ale k 31. prosinci 2007 zanikne a její podíl letos nejspíš převezme ministerstvo dopravy. Stalo by  se tak významným akcionářem a mohlo by spolurozhodovat o dalším osudu národního leteckého dopravce. V úterý to oznámil ministr dopravy Aleš Řebíček.  

"Jednáme s ministerstvem financí o tom, že by vykonavatelem akcionářských práv tohoto podílu bylo ministerstvo dopravy," řekl ministr. Řebíček by se tak stal vedle ministra financí jedním z klíčových mužů, kteří by rozhodovali o privatizaci společnosti, ačkoli určitý díl akcií drží také Česká pojišťovna, hlavní město Praha a Bratislava.

Pokud se současnému prezidentovi Radomíru Lašákovi podaří dovést ČSA zpět k zisku, nastane podle Řebíčka otázka, zda vůbec ziskovou firmu v krátké době prodat. "Klučina tam bojuje jako lev," pochválil Řebíček Lašáka. Do budoucna se však zřejmě firma privatizaci nevyhne. "Spojení s nějakým silným strategickým partnerem ČSA nemine, není to tak velká společnost, že by měla šanci přežít sama," míní Řebíček.

ČSA loni hospodařily se ztrátou zhruba 400 milionů korun, rok předtím tratily půl miliardy. Ztrátové hospodaření se většinou připisuje předchozímu vedení Jaroslava Tvrdíka. Lašák nastoupil do firmy loni v lednu a zahájil postupnou restrukturalizaci, jejíž součástí je například prodej nákladového terminálu nebo stravovacích služeb. Letos by firma měla skončit s mírným ziskem.

Foto: Jan Zatorsky

Autor: ČTK

Další čtení

Pražská burza zavřela na nejvyšší hodnotě v historii, dnes přidala dvě procenta

Ekonomika
9. 5. 2025

ČSÚ: Růst maloobchodních tržeb v březnu zrychlil, dařilo se i turistice a službám

Ekonomika
9. 5. 2025
ilustrační foto

Trump zase počítá. Nově by chtěl Číně snížit cla ze 145 procent na 80

Ekonomika
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ