Ministerstvo financí navrhuje ze současného daňového systému odstranit institut takzvané superhrubé mzdy, zavedený v Česku na počátku loňského roku. Nahradit by ji měla harmonizace vyměřovacích základů. Ministerstvo financí nyní připravuje zjednodušení daňových odvodů.
Náměstek ministra financí Peter Chrenko to řekl v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. "To znamená, naší ambicí je, abychom dokázali vytvořit harmonizovaný vyměřovací základ, z kterého by se při jednoduché aplikaci konkrétní sazby srážela jak daň, tak odvody na sociální a zdravotní pojištění," řekl Chrenko.
Novelu zákona o dani z příjmu chce ministerstvo financí předložit vládě do konce května, v současnosti podle Chrenka již v tomto duchu začalo jednat s ministerstvem práce a sociálních věcí a s ministerstvem zdravotnictví.
ČTĚTE TAKÉ: Nový insolvenční zákon má firmy lépe chránit před krachem
ČEZ loni vydělal rekordních 47,4 miliardy korun
Podnikatelé zrušení vítají
Podnikatelé zrušení superhrubé mzdy vítají i přesto, že pro ně daňové úpravy představují náklady na změnu firemních systémů. "Myslím si, že pokud by skutečně došlo k té harmonizaci těch daňových základů, tak že by se to potom usadilo na stejné úrovni všechno a prospělo by to celé podnikatelské sféře," řekl ředitel Sdružení automobilového průmyslu Antonín Šípek. Se zrušením superhrubé mzdy souhlasil i předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků Bedřich Danda, který ji označil za trik. "Kdyby se to (superhrubá mzda) zrušilo, tak bychom byli asi jenom rádi," podotkl.
Co je superhrubá mzda? |
Jedná se o mzdu včetně plateb zaměstnance a zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění. Odvádí se z ní daň 15 procent, která odpovídá 23,1 procenta reálného zdanění. Superhrubou mzdu prosadila současná koaliční vláda v rámci reformy veřejných financí |
Snahou ministerstva financí je v novém zákoně také maximálně zredukovat počet odečitatelných položek, jichž je v současnosti zhruba 150. Podle Chrenka by je měl kompenzovat zaměstnanecký paušál. "Snahou ministerstva je přijít s univerzálním institutem, který by se dal do zákona, a nemusely by se řešit ty jednotlivé výjimky, respektive jednotlivé benefity, které konkrétní zaměstnavatel svému zaměstnanci poskytuje," uvedl Chrenko.
Cílem nového zákona o dani z příjmu je především zjednodušení celého daňového systému. Chrenko upozornil, že diskuse kolem nového daňového zákona je teprve na počátku a v konečném důsledku půjde o politické rozhodnutí.
Foto: Jan Schejbal a archiv Týdne