Inovace ve vojenství
Ministerstvo obrany plánuje zadat zakázky za desítky milionů
12.10.2016 18:20
Vláda se ve středu seznámila s informacemi o vojenských zakázkách za desítky milionů korun. Vojenský výzkumný ústav by měl získat zakázky na vývoj detektoru odhalujícího improvizovaná výbušná zařízení nebo na zajištění ochrany důležitých vojenských objektů před výbuchy, ostřelováním a střepinami. Vojenský technický ústav by měl vyvinout průzkumného robota. Další zakázkou, kterou chce ministerstvo obrany zadat, je úprava střeleckého simulátoru. Sdělil to mluvčí ministerstva obrany Petr Medek.
Ministerstvo obrany plánuje zadat Vojenskému výzkumnému ústavu (VVÚ) dvě zakázky. V první by tento státní podnik měl vyvinout a zavést do české armády "bezkontaktní kombinovaný detektor improvizovaných výbušných zařízení, min a jiné nastražené munice". Vzniklý prostředek by mělo být možné umístit na vhodné vozidlo, které by pak české vojáky chránilo v místech, kde hrozí použití nástražných výbušných zařízení a min.
"Ty jsou obvykle umístěné podél cest nebo přímo v pozemních komunikacích. Instalace zařízení bude možná mimo jiné na techniku, kterou Armáda ČR využívá," poznamenal Medek. Výzkum by měl být ukončen do konce roku 2020 a stát by měl bez DPH asi 52 milionů korun.
Druhou zakázkou, kterou Vojenský výzkumný ústav získá, je vývoj prototypů zařízení, které by měly chránit dočasné armádní základny. Vojáci chtějí, aby jim VVÚ vyvinul panely, které ochrání vojenské objekty před účinky výbuchů, ostřelování a střepin. Chtějí také dodat prototyp protidopravního bezpečnostního zátarasu a prototyp ochrany proti RPG.
Podle Medka jsou tyto schopnosti nezbytné při budování dočasných základen, kontrolních stanovišť nebo třeba pozorovatelen. "Jejich potřebu a využitelnost potvrzují i zkušenosti ze současných zahraničních misí a při nasazení jednotek Armády ČR v operacích," dodal. Ministerstvo by za zakázku mělo zaplatit podle předpokladů 41 milionů korun bez DPH.
Vojenský technický ústav dostane za úkol vyvinout "automatizovaný bezosádkový průzkumný pozemní prostředek". Předmětem zakázky je podle Medka získat mobilní systém, který bude schopen plnit hlavně průzkumné úkoly. "Prostředek bude schopný automatické navigace ve složitém nestrukturovaném prostředí s možností instalace variantních nástaveb, bude určen zejména k podpoře průzkumných jednotek. V současné době Armáda ČR obdobným prostředkem nedisponuje," poznamenal. Zakázka bude realizována v letech 2017 až 2019, její předpokládaná hodnota je 35 milionů korun.
Poslední vojenskou zakázkou, se kterou se ve středu ministři seznámili, je technické zhodnocení soubojového a střeleckého simulátoru pro střelecký výcvik jednotek s bojovými vozidly. Software systému by pak měl být schopen umožnit výcvik s obdobnými prostředky, které používají jiné spojenecké armády třeba USA, Německa či Británie. Zakázku dostane společnost SAAB Czech, která drží příslušnou softwarovou licenci a je jediným dodavatelem systému, dodal Medek. Ministerstvo by mělo zaplatit asi 35 milionů korun bez DPH.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.