Česko o peníze z Evropské unie na modernizaci čištění odpadních vod nepřijde. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to řekl ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS). Přesto připustil možné problémy s financováním některých projektů, které by mohly vést v určitých lokalitách ke zdražení vody.
Server iDnes.cz dnes napsal, že Evropská komise definitivně odmítla proplatit asi deset miliard korun na lepší kvalitu odpadních vod, kvůli čemuž prý může někde voda podražit až o třetinu. Komisi se prý nelíbí, že má proplácet peníze projektům, na nichž bude následně vydělávat soukromá firma. To však komise striktně odmítla.
"Nic jsme nezablokovali, či nezmrazili," řekl ale v reakci mluvčí komise. "To, co můžu říct, je, že jsme neodmítli platit," uvedl dnes van Lierop v Bruselu. Problém je podle něj zřejmě v tom, že bylo odevzdáno příliš projektů. "Takže je složité platit za každý projekt," podotkl van Lierop. "Nemůžeme platit za více projektů, než jaké jsou finanční možnosti. Nemůžeme jít nad rozpočet," řekl také.
Problémy u investic do vodáren ale existují. "Pravdou je, že tu existuje 45 problematických vodohospodářských projektů, které nesplňují kritéria a požadavky Evropské komise," uvedl první náměstek ministra životního prostředí Jakub Kulíšek pro Českou televizi.
Komisi se podle něj nelíbí nepřiměřená délka smluv, v některých pak není jasně vymezen způsob kontroly plnění a povinností, případně sankcí a ne všude prý byly smlouvy uzavřeny transparentně. Jednoduše řečeno: projekty jsou nekvalitní, což je ohrožuje.
"Jde o to, jakým způsobem u 44 projektů ty projekty budou úspěšné v čerpání (dotací), nebo jestli bude čerpat někdo jiný, který je v zásobníku za nimi," uvedl Chalupa. Ministr proto založil krizový tým, který jedná s Evropskou komisí. Podle Chalupy ale není pravda, že případné problémy s financováním modernizace vodohospodářské infrastruktury povedou k plošnému zdražení vodného a stočného, v některých lokalitách by ale ceny vzrůst mohly.
Dvě třetiny z deseti miliard korun podle Chalupy připadají na modernizaci pražské čistírny odpadních vod. Mezi problematickými projekty jsou však i modernizace vodohospodářské infrastruktury v malých obcích, které na podobné projekty mají malé rozpočty. Ze 44 problematických projektů lze podle Chalupy teoreticky vyřešit zhruba 15. "U ostatních je situace složitá," dodal.
Praha, která by z EU na obnovu čistírny ráda získala asi šest miliard, tvrdí, že s Bruselem stále jedná. "Hlavní město v těchto dnech vyvíjí maximální úsilí ke zvýšení pravděpodobnosti získání dotace," uvedlo tiskové oddělení pražského magistrátu. Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) prý projekt minulý týden už poněkolikáté obhajoval přímo v Bruselu.
Podle předsedy Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) Františka Baráka by byl dopad obrovský. "Oficiálně o tom ještě nevíme. Nicméně jsem to už také slyšel. V některých případech to může vést ke zdražení vody až o třetinu," upozornil.
O zdražení vody až o třetinu kvůli růstu daně z přidané hodnoty a investicích informoval jako první časopis TÝDEN. Ve většině vodáren ale bude zdražení nižší než třetinové.