Mladé ženy neopouštějí zaměstnání kvůli dětem, ale kariéře

Ekonomika
30. 3. 2015 06:15
Mladé ženy, které v současnosti začínají budovat svou kariéru, mají díky své silnější pozici předpoklady nastartovat změny ve firemních kulturách (ilustrační foto).
Mladé ženy, které v současnosti začínají budovat svou kariéru, mají díky své silnější pozici předpoklady nastartovat změny ve firemních kulturách (ilustrační foto).

Mladé ženy neopouštějí zaměstnání kvůli rodině, k odchodu z firem je vede spíše nedostatek příležitostí ke kariérnímu růstu. Vyplývá to z celosvětového průzkumu poradenské firmy PwC mezi 8756 ženami ze 75 zemí, narozenými mezi lety 1980 a 1995.

Dnešní mladé ženy jsou podle průzkumu v porovnání s předchozími generacemi vzdělanější a více kladou důraz na kariéru. V porovnání s jinými generacemi jsou sebevědomější a ambicióznější. Mezi nejsebevědomější patří Brazilky (76 procent), Indky (76 procent) a Portugalky (68 procent). Naopak nejnižší sebevědomí prokázaly Japonky (11 procent), Kazašky (18 procent) a překvapivě také Němky (19 procent).

Téměř polovina těchto žen (49 procent) věří, že u svého současného zaměstnavatele může dosáhnout těch nejvyšších pozic. Pokud však nedostanou dostatek příležitostí k růstu či rozvoji, odcházejí (52 procent). To je mnohem častější důvod k odchodu ze zaměstnání než zakládání rodiny (19 procent).

Přestože 71 procent žen stále cítí, že příležitosti v oblasti kariéry nejsou rovné pro všechny, 49 procent z nich věří, že může dosáhnout u svého současného zaměstnavatele těch nejvyšších pozic. Celkem 66 procent žen uvedlo, že vydělává stejně či více než jejich partner.

Rovné příležitosti deklaruje v Česku drtivá většina firem (ilustrační foto)."Ženy posilují své postavení i na českém trhu práce. Jak ukázaly poslední výsledky indexu jejich zapojení na pracovním trhu, který sestavuje PwC, dokonce si v něm ČR o jednu příčku polepšila. I když stále zůstává celkově pod průměrem zemí OECD," uvedl odborník na řízení lidských zdrojů PwC ČR Daniel Soukup.

Mladé ženy, které v současnosti začínají budovat svou kariéru, mají díky své silnější pozici předpoklady nastartovat změny ve firemních kulturách. Ty by se mohly týkat především přístupu k vyvážení pracovního a soukromého života, což je pro tuto generaci zcela zásadní. Ženy zároveň chtějí pracovat ve firmách, jejichž kultura vyzdvihuje rovnoprávnost pohlaví.

"Rovné příležitosti deklaruje v Česku drtivá většina firem. Praktická možnost využívat pružnou pracovní dobu či zkrácených úvazků, které by ženám lépe umožnily skloubit kariéru s rolí matky, však stále není samozřejmostí ve všech firmách," doplnil Soukup.

Mezi nejdůležitějšími kritérii výběru zaměstnavatele však firemní kultura chybí. Ženy vybírají především podle možností kariérního růstu (53 procent), výše finanční odměny (52 procent) a dostupnosti flexibilních úvazků (35 procent). Stejné důvody, v případě jejich nedostatku či nedostupnosti, na druhé straně vedly ženy nejčastěji k odchodu od předchozího zaměstnavatele.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Další čtení

ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Koruna se po čtyřech letech dostala pod 21 Kč/USD, posiluje i k euru

Ekonomika
1. 7. 2025

Státní rozpočet měl v pololetí schodek 152,4 mld. Kč, nejnižší od pandemie

Ekonomika
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ