Množí se podvody s dodávkami energií, varuje regulační úřad

Ekonomika
10. 4. 2013 11:05
Dodavatelů je řada, ne všichni to ale myslí upřímně.
Dodavatelů je řada, ne všichni to ale myslí upřímně.

Aktivita pochybných firem obchodujících s energiemi v poslední době stoupá. Energetický regulační úřad (ERÚ) kvůli tomu minulý měsíc dokonce zveřejnil na úvodní stránce svého webu varování. S narůstajícím počtem případů se potýkají i spotřebitelská sdružení, na která se lidé obracejí se žádostí o radu.

"Energetický regulační úřad v poslední době zaznamenal růst počtu podnětů a stížností odběratelů elektřiny a plynu týkajících se nesouhlasu s výší ceny, která jim byla účtována obchodníkem, s nímž mají uzavřenou smlouvu," konstatuje na svém webu regulátor. Stává se podle něj, že zástupci obchodníků s energiemi během sjednávání smlouvy, například při podomním prodeji, neinformují odběratele řádně o výsledné ceně za dodávky energií.

"Cena elektřiny či plynu je vícesložková. Jedna složka ceny, která je vztažena k jednotce odebraného množství energie, může být nižší než u tzv. dominantního obchodníka s elektřinou či plynem, jak je často uváděno," uvádí ERÚ. Avšak někteří obchodníci kompenzují nižší cenu za dodanou energii zvýšením ceny jiné její složky, kterou jsou například takzvané stálé měsíční platby. "Tuto skutečnost obchodník zákazníkovi v některých případech nesdělí a celkově pak může být výsledná cena za dodávku elektřiny či plynu stejná jako u konkurence, nebo dokonce vyšší, což je posléze předmětem stížnosti zákazníka," dodává ERÚ. Podle údajů, které on-line deníku TÝDEN.CZ úřad dodal, jenom loni řešil takových případů přes 8,5 tisíce.

Plyn? I o sto procent dražší

S podobnými případy se poslední době čím dál častěji setkávají i spotřebitelská sdružení. Lidé u nich hledají pomoc před praktikami některých dodavatelů. "Ti jim totiž napřed naslibují, že od nich dostanou například levnější plyn, ale ve finále je může vyjít až o sto procent dráž," říká Libuše Oulehlová ze Sdružení obrany spotřebitelů Jihočeského kraje.

Prodejci podle ní lákají lidi k podpisu smluv různými způsoby, například že tento dodavatel zastřešuje všechny dodavatele energií a že jdou změnit smlouvy z důvodu minimálně desetiprocentního zlevnění, na což lidí slyší. Prodejci podle ní neváhají dokonce tvrdit, že E.ON a ČEZ končí nebo že se přejmenovaly. "Spotřebitelé jsou pak rozčarováni tím, že nejen nedojde ke zlevnění, ale k podstatnému zdražení," konstatuje Oulehlová.

O tom, že nejde pouze o jihočeský, ale o celostátní problém, svědčí i předsedkyně Sdružení obrany Spotřebitelů - Asociace Gerta Mazalová. "Je to způsobeno hlavně tím, že dodavatelé nebo jejich dealeři se nechovají v souladu s etikou a lžou," říká Mazalová.

Často si prý prodejci a noví dodavatelé navíc nechávají dát od lidí plnou moc, že je odhlásí u dodavatele starého, což se ale vždy nestane. Stává se pak, že jedné domácnosti strhává zálohy několik společností. "My máme dokonce paní, které strhávaly čtyři společnosti čtyřikrát zálohu, protože ji samozřejmě nikdo neodhlásil," uvádí Mazalová.

Stalo se podle ní, že si klienti poraden stěžovali, že platí více. "Na těch zálohách to nepoznáte, ty jsou pořád stejné. Ale pak přijde vyúčtování, kdy lidé zjistí, že platí více než u původního dodavatele.

Většinou tito pochybní prodejci a společnosti podle Mazalové nachytají starší lidi. "Někteří z nich jim dají všechny faktury a smlouvy s předešlým dodavatelem a pak už si pomalu nepamatují, u koho byli," prozrazuje Mazalová.

Pokud lidé podepíší smlouvu s novým dodavatelem, mohou odstoupit od smlouvy do čtrnácti dnů po jejím podpisu nebo při zdražení energie. Podomní a pouliční prodej, kterými prodej nových smluv většinou probíhá, již několik měst zakázalo. Přesto k němu i v nich dochází. "Lidé si pak myslí, že tím je neplatná ta smlouva. Bohužel zatím platná je," říká Gerta Mazalová.

Další čtení

Pražská burza zavřela na nejvyšší hodnotě v historii, dnes přidala dvě procenta

Ekonomika
9. 5. 2025

ČSÚ: Růst maloobchodních tržeb v březnu zrychlil, dařilo se i turistice a službám

Ekonomika
9. 5. 2025
ilustrační foto

Trump zase počítá. Nově by chtěl Číně snížit cla ze 145 procent na 80

Ekonomika
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ