Moravia Energo byla <span>vyřazena z obchodování</span> s elektřinou

Ekonomika
23. 2. 2009 15:11
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoSpolečnost Moravia Energo byla vyřazena z obchodování s elektřinou. Vyplývá to z dnešního vyjádření Energetického regulačního úřadu. Zákazníci bez dodávek nezůstanou, proud jim budou dodávat ČEZ, E.ON a Pražská energetika.

Stalo se tak poté, co společnost uvedla, že nemá peníze na zálohové placení budoucích dodávek. V reakci na to ČEZ minulý čtvrtek přestal společnosti elektřinu dodávat.

ČTĚTE TAKÉ: ČEZ odřízl Moravia Energo od elektřiny. Neplatí za dodávky

Společnost, která by svými dodávkami elektřiny byla schopna pokrýt třetinu spotřeby v celé Praze, se dostala do problémů už v prosinci minulého roku. Tehdy musela odejít z pražské energetické burzy, protože nebyla schopna platit za kontrakty v objemu několika miliard korun.

Nyní je Moravia Energo vyřazena ze systému Operátora trhu s elektřinou. Zákazníci třinecké společnosti bez dodávek nezůstanou, budou od dnešního dne dostávat proud od takzvaného dodavatele poslední instance, tedy od jedné z firem, které určil Energetický regulační úřad.

"Dodavatel poslední instance je povinen dodávat elektřinu v tomto režimu po dobu tří měsíců. Zákazníci kategorie domácnosti a maloodběratelé podnikatelé připojeni na hladinu nízkého napětí mohou navíc požádat o tento režim po neomezenou dobu," uvedl úřad v tiskové zprávě.

Podle serveru iHNed.cz není v případě převzetí současných zákazníků Moravia Energo úředně stanoveným regionálním dodavatelem vyloučeno, že by tím odběratelům stoupla cena elektřiny. "Dodavatel poslední instance" má možnost si k ceně započítat mimořádné náklady spojené se zásobováním cizích klientů. "Nečekám ale, že by velcí distributoři v roli dodavatele poslední instance tohoto stropu využili, budou se snažit si nové zákazníky udržet, takže je v jejich zájmu, nabídnout jim férové podmínky," řekl Hospodářským novinám šéf regulačního úřadu Josef Fiřt.

Moravia Energo, která patří společnosti Enias z impéria miliardáře Tomáše Chrenka, zásobuje elektřinou asi tisícovku odběrných míst včetně sítě maloobchodů Ahold nebo stadionu pražské Slavie.

Foto: Jan Zatorsky

Autor: ČTK , -bar-

Další čtení

Americká investiční společnost GTCR kupuje českého výrobce léků Zentiva

Ekonomika
11. 9. 2025
ilustrační foto

Ukrajině jsme dali vojenský materiál za skoro 8 miliard. Další jsme dostali

Ekonomika
Aktualizováno: 11. 9. 2025 15:36

Projekt největší baterie na světě si zajistil financování pro stavbu

Ekonomika
11. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ