Mýtné čeká kamiony i na okreskách. Hlídat bude satelit
30.05.2007 12:32 Aktualizováno 30.05. 15:50
Ministerstvo dopravy vypíše v nejbližší době výběrové řízení na satelitní mýtný systém pro silnice první, druhé i třetí třídy.
S ministerstvem dopravy se na tom dohodli krajští hejtmani, uvedl dnes na dotaz radní pro dopravu Plzeňského kraje Miroslav Jaroš. Rozšíření mýtného na silnice druhých a třetích tříd potvrdil i středočeský hejtman Petr Bendl.
Dohoda MD s hejtmany znamená zvrat v celé mýtné kauze; původně se mýto mělo platit pouze na silnicích první třídy, a to pomocí mikrovlnné technologie. Systém měla zbudovat firma Kapsch. "To, co pan ministr chystá je principiální změna, že by měl systém mýtného zahrnovat i komunikace krajské a obecní," řekl Bendl. Ministerstvo ani Kapsch nechtěly dnes věc komentovat.
"To výběrové řízení musí být vypsáno, aby nebyl porušen zákon," uvedl analytik společnosti Cyrrus Karel Potměšil. Z hlediska ekonomické výhodnosti podle něj záleží na tom, jaké propočty má ministerstvo k dispozici. "Z těch trojek to bude naprosté minimum, u dvojek těžko říci," zapochyboval. Satelit bude podle něj upřednostněn již samotným rozsahem zakázky. "Těch mikrovlnných bran by muselo být tisíce a tisíce, takže satelitní technologie sama o sobě bude výhodnější," řekl.
Podle autodopravců rozšíření mýta zvýší inflaci, záměr však zatím nechtějí konkrétně příliš komentovat. "My stále čekáme na oficiální vyjádření ministerstva dopravy a ekonomickou studii, která rozhodnutí zdůvodní," řekl mluvčí sdružení Česmad Bohemia Martin Felix. "Já jsem zatím v klidu. Honit zajíce po poli nebudeme. Už bylo tolik verzí, pořád se něco měnilo. Až bude mýtné aktuální, budeme se tím zabývat," řekl obchodní ředitel společnosti Connex Východní Čechy Jindřich Poláček.
"Nebudeme se k tomu vyjadřovat, informace ke druhé etapě zveřejníme začátkem června," řekl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Sdílnější nebyl ani zástupce Kapsche David Šimoník.
Přitom Kapsch, který vybudoval mýtný systém na dálnicích, má se státem platnou smlouvu o vybudování systému mikrovlnnou technologií i na silnicích první třídy. Vypsáním nového výběrového řízení by přišel o podstatnou část zakázky, jejíž celková hodnota je 22 miliard korun. Jak tuto situaci hodlá ministerstvo řešit, není dosud jasné.
Podle informací internetového serveru Euro Online ale ministerstvo zvažuje poskytnout rakouské společnosti garance, že bude moci svou mikrovlnnou technologii osadit na všech nově vybudovaných úsecích dálnic a rychlostních silnic, které budou v Česku postaveny do roku 2013. Tato změna by však mohla být napadena Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže a firmami, které o budování mýtného systému původně usilovaly. Nová situace by se také mohla projevit na posunutí původně plánovaného termínu v lednu 2008, kdy mělo být mýtné na silnicích první třídy spuštěno.
Podle původní smlouvy měl Kapsch vybudovat mikrovlnný systém na dálnicích i na silnicích první třídy. MD však firmu na podzim požádalo o návrh hybridního systému se satelitními částmi. Takové řešení však minulý týden odmítl antimonopolní úřad, podle kterého by šlo o porušení podmínek smlouvy. Podle ÚOHS musí ministerstvo vypsat na satelitní část nový tendr. MD tak zřejmě na výtky ÚOHS zareagovalo.
Jak plzeňský krajský radní Jaroš dále řekl, kraje jednomyslně odmítly mýtné brány, které jsou nedílnou součástí mikrovlnné technologie, na silnicích první třídy. Kraje dávají přednost satelitní technologii již delší dobu, nyní si prosadily mýtný systém i na silnice, které jsou v jejich vlastnictví, tedy tzv. dvojky a trojky. Podobně široký záběr mýtného systému neexistuje nikde v Evropě.
Bendl to ale hájí. Systém mýtného by se podle něj měl změnit tak, aby se nákladní doprava odsunula z center měst a obcí zpět na obchvaty a dálnice. Hejtmani si již několikrát stěžovali, že kamiony zpoplatněné úseky na dálnicích objíždějí. "To co stát v minulosti nastavil je, že vhání kamiony na obecní a krajské silnice, což zásadně odmítáme," dodal Bendl.
Hejtman kraje Vysočina Miloš Vystrčil uvedl, že koncepce zpoplatnění silnic domluvená s ministerstvem dopravy je "nejlepší z řešení, která se dnes nabízejí." Náměstek hejtmana Pardubického kraje pro dopravu Ivo Toman doplnil, že ministerstvo dopravy chce od počátku příštího roku zpoplatnit některé vybrané silnice prvních tříd, které nahrazují dálniční síť a rychlostní komunikace.
Jihomoravský hejtman Stanislav Juránek se obává, aby nákladní auta, která budou placené úseky objíždět, nerozbila silnice druhé a třetí třídy. Proto chce, aby ministerstvo navrhovalo zpoplatnění silnic prvních tříd individuálně. Také hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš míní, že spuštění další fáze zpoplatnění cest by měla předcházet analýza vytížení komunikací.
Jakých automobilů se bude mýtné na silnicích nižších tříd týkat a kdo o tom bude rozhodovat, není zatím jasné. Liberecký hejtman Petr Skokan ale naznačil, že by se stejně jako na dálnicích mýtné platilo za nákladní auta o hmotnosti 12 tun a více. Hejtmani dnes s ministerstvem podle něj jednali o těžké nákladní dopravě.
Skokan také uvedl, že MD chce převést silnice první třídy na kraje. Převod by se měl uskutečnit co nejdříve, letos se to však podle hejtmana nestihne. Kraje však budou souhlasit jen tehdy, pokud jim stát zaručí, že společně se silnicemi dostanou i peníze na jejich údržbu a opravy.
Nejistota panuje také u výše kilometrových sazeb. Vyhláška MD počítá pro silnice první třídy zatím s průměrnou sazbou 1,6 koruny za kilometr; na dálnicích dopravci platí 4,05 koruny za kilometr.
Kraje však údajně požadují, aby byl nejvyšší poplatek na silnicích třetí třídy a nejnižší na dálnicích, které by se tak staly magnetem pro těžkou dopravu. Mýtné se v ČR zatím vybírá na necelých tisíci kilometrech dálnic a rychlostních silnic.
Dosud dopravci zaplatili přes dvě miliardy korun. Státní fond dopravní infrastruktury, který je jediným příjemcem mýtných plateb, počítá letos s celkovým výnosem necelých pět miliard. Z toho je však nutné zaplatit zhruba dvě miliardy firmě Kapsch jako splátku za vybudování systému a služby související s jeho provozem.
Foto: Jan Schejbal
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.